پنجشنبه 29 شهريور 1397
   English     فارسی
رشد حاشيه‌نشيني، مغفول در نوسازي بافت فرسوده

«صما» بررسي مي‌کند:

تاثيرات طرح بازآفريني شهري بر جابه‌جايي جمعيت/ رشد حاشيه‌نشيني، مغفول در نوسازي بافت فرسوده

«پيشگيري از جابه جايي بي‌رويه جمعيت» در حالي به عنوان يکي از سياست‌هاي مهم طرح بازآفريني شهري اعلام مي‌شود که در اين زمينه مباحث متعددي مطرح است.

تاثيرات طرح بازآفريني شهري بر جابه‌جايي جمعيت/ رشد حاشيه‌نشيني، مغفول در نوسازي بافت فرسودهزيست پذيري پايين و افت کيفيت زندگي در شهرها، دو چالش مهم نظام توسعه شهري است که بدون شک اين چالش‌ها در حوزه شهرسازي باعث ايجاد مشکلاتي همچون فقر شهري و قطبي شدن، گسترش آسيب‌هاي اجتماعي، بحران زيست محيطي، ايمني و تاب‌آوري پايين شهرها در برابر بلايا، ناکارآمدي نظام جابه‌جايي و حمل‌و نقل، بحران هويت و بي‌توجهي به ارزش‌ها شده و در حوزه معماري نيز تبعاتي مانند کالايي شدن، بحران هويت و ضعف نظام آموزش معماري و مهندسي ساختمان را به همراه دارد.

در اين راه دولت طرح بازآفريني شهري را جزو اولويت هاي خود در بافت هاي فرسوده قرار داده تا از اين طريق شاهد بازآفريني، شکوفايي و ارتقاي کيفيت زندگي در شهرها باشيم.

اهداف برنامه ملي بازآفريني شهري

به گزارش «صما» برنامه ملي بازآفريني شهري، نقشه راهي است که با توجه به تجربيات سه دهه گذشته در حوزه بازآفريني بافت‌هاي فرسوده نوشته شده و قرار است با راهبري شرکت بازآفريني شهري و همکاري منسجم همه دستگاه‌ها اجرايي شود تا مانند طرح‌هاي قبلي با شکست‌ مواجه نشود.

بر اين اساس ارتقاي بهره‌وري شهر، حفظ بافت‌هاي تاريخي، جلوگيري از توسعه افقي شهر، مقاوم‌سازي در برابر زلزله‌هاي احتمالي، پيشگيري از جابه جايي بي‌رويه جمعيت، ايجاد عدالت اجتماعي، مقابله با فقر، خدمت‌رساني مطلوب و لزوم پاسخگويي مديريت، از دلايل ضرورت بازآفريني است که اين مهم در استان‌هاي کشور با بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي موجود ابلاغ شده و در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته آخوندي، طرح بازآفريني شهري يکي از برنامه‌هاي اصلي دولت در برنامه ششم است. بر اين اساس يکي از اهدافي که وزارت راه و شهرسازي از اجراي طرح بازآفريني شهري پيگيري مي‌کند، آن است که جمعيتي که در اين بافت‌ها زندگي مي‌کنند، امکان جابه جايي را نداشته و در همين محلات و بافت‌ها زندگي کنند. بنابراين بايد در اجراي پروژه‌هاي بازآفريني امکان ارتقاي زندگي براي اين افراد بايد فراهم شود. درواقع با توجه به رويکرد ارتقاي کيفيت زندگي، نوسازي و بازآفريني شهري بافت‌ها و محلات فرسوده بايد به سمتي حرکت کنند که ساکنان آنها شروع به بازآفريني محله زندگي خود کنند.

اما «پيشگيري از جابه جايي بي‌رويه جمعيت» در حالي به عنوان يکي از سياست‌هاي مهم طرح بازآفريني شهري اعلام مي‌شود که در اين زمينه مباحث متعددي مطرح است. اينکه اجراي اين طرح چه تاثيراتي در جابه جايي جمعيت و يا جلوگيري از آن خواهد داشت، پرسشي است که از جنبه‌هاي مختلفي بايد مورد بررسي و ارزيابي کارشناسانه قرار گيرد.

مهاجرت معکوس به مناطق فرسوده، حاصل بازآفريني شهري

در همين رابطه عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال معتقد است: اصولا يکي از عوارضي که بافت‌هاي فرسوده دچار آن هستند، اين است که تعلق‌ خاطر مالکان اين بافت‌ها به اين بافت‌ها کم است و به همين دليل شروع به مهاجرت کردن از اين مناطق و خارج شدن از آنها مي‌کنند.

سيدکمال الدين شهرياري در گفت و گو با «صما» ادامه داد: بنابراين متاسفانه اين بافت‌ها محلي براي استقرار کارگران فصلي، مهاجران روستايي و افراد مجردي مي‌شود که از شهرستان‌ ها براي کار مي‌آيند و کيفيت زندگي در اين بافت‌ها به قدري کاهش پيدا مي‌کند که تبديل به مراکزي براي جرم و اعتياد و فساد مي‌شود.

وي همچنين تصريح کرد: با اين حساب اگر به بافت‌هاي فرسوده رسيدگي نشود، اين بافت‌ها ساکنان اصلي خود را از دست مي‌دهند و حيات طيبه در اين بافت‌ها از بين مي‌رود.

اين نماينده مجلس با بيان اينکه احيا و بازآفريني بافت‌هاي فرسوده باعث رجعت دوباره و مهاجرت معکوس به اين بافت‌ها مي‌شود، گفت: با احيا و بازآفريني بافت‌هاي فرسوده، جمعيت اين بافت ها دوباره تمايل براي سکونت در اين مناطق پيدا مي کنند. به اين ترتيب زندگي دوباره جريان پيدا مي‌کند و تعاملات اجتماعي و سرزندگي به قلب شهرهاي فرسوده برمي‌گردد.

افزايش حاشيه ‌نشيني، از تبعات بازآفريني

به گزارش «صما» اين اظهارات در حالي مطرح مي شود که دبير شوراي گروه شهرسازي جامعه مهندسان مشاور به موضوع مغفولي در طرح بازآفريني شهري اشاره مي کند.

سهراب مشهودي در گفت و گو با «صما» با اشاره به اينکه برخلاف تصورات موجود، تمامي ساکنان بافت هاي فرسوده را مالکان تشکيل نمي دهد و بخش قابل توجهي از جمعيت ساکن در اين مناطق جزو مستاجران هستند، بر اين باور است که اجراي اين طرح و نوسازي اين مناطق منجر به آوارگي اين گروه از مستاجران و راندن آنها به حاشيه شهرها خواهد شد.

اين كارشناس مسكن و شهرسازي با اشاره به نحوه جابه‌جايي جمعيت از طريق بازآفريني شهري، در اين زمينه توضيح مي دهد: اجراي اين طرح تمام مستاجران را از بافت مرکزي شهرها بيرون مي‌راند. چون اين مستاجران ديگر قادر نخواهند بود که با همان قيمت قبلي در اين مناطق مسکن اجاره کنند و به همين دليل اين افراد معمولا حاشيه‌نشين مي شوند.

به عقيده مشهودي، افزايش حاشيه ‌نشيني از تبعات اجراي طرح بازآفريني شهري است و باعث مي شود تا زندگي اين گروه از مستاجران بدتر ‌شود. يعني آنها به ناچار از سکونت در مراکز شهرها و قلب شهرها و از بودن در نزديکي محل کار و خدمات شهري محروم و ناچار مي شوند به مناطق حاشيه‌نشين شهرها مهاجرت کنند. بنابراين اين امر ضمن افزايش حاشيه ‌نشيني و آسيب‌هاي اجتماعي، سختتر شدن زندگي و دوري از محل کار و محروم شدن از خدمات و امکانات شهري را براي آنها به دنبال دارد.

حاشيه نشيني امروز، پيامد بي‌تدبيري گذشته

بر اساس اين اظهارات، وقوع چنين اتفاقي آن هم در شرايطي که حدود ۲۰ ميليون نفر از جمعيت کشور در حاشيه‌شهرها زندگي مي‌کنند، به معني افزايش و گسترش حاشيه‌نشيني در کشور است.

به گفته کارشناسان، در حال حاضر اجراي دقيق و صحيح قوانين در حوزه حاشيه نشيني مورد توجه قرار نمي گيرد و اين در حالي است که جمعيت حاشيه نشين، علاوه بر قرارگيري در موقعيت خطر، مي توانند مسبب ايجاد تهديد و بحران نيز باشند.

به گزارش «صما» گاهي غفلت از برخي مسائل اين چنيني که ظاهرا چندان مهم جلوه نمي کند، مشکلات بزرگي را در آينده رقم مي زند. از اين روست که همواره کارشناسان در اجراي طرح هاي مهم شهري بر لزوم بررسي همه جانبه ابعاد و زوايا تاکيد مي کنند تا غفلت از يک موضوع جزئي مسائل عمده اي را به بار نياورد. همانطور که حاشيه نشيني هاي امروز پيامد بي‌تدبيري ها، عدم نظارت و کنترل درست از طرف متصديان امر در سال هاي گذشته بوده است.

آب، محور اصلي جابه جايي جمعيت

اما در اين بين رييس سابق جامعه مهندسان مشاور ايران به موضوعات کلي تر و فراگيرتري در زمينه بازآفريني شهرها اشاره مي کند.

هرمزد رامينه در گفت و گو با «صما» با تاکيد بر اينکه يکي از مسائلي که در بازآفريني شهري بايد مورد توجه قرار گيرد، جابه‌جايي شهري است، معتقد است: جابه‌جايي شهري زماني مي‌تواند به شکل واقعي ديده شود که طرح‌هاي کلي و طرح‌هاي جامع مملکت يکجا ديده شوند.

وي مسئله آب و مسائل صنعت را از مهمترين محورها در طرح هاي بازآفريني شهري دانست و تاکيد کرد: مسئله آب يکي از مهمترين مسائلي است که بايد در اين بخش ديده شود. چرا که در حال حاضر يکي از دلايل جابه‌جايي جمعيت، مسئله آب است و اينها مواردي است که در طرح بازآفريني بايد ديده شود.

به گفته رامينه در برنامه‌هايي که براي شهرها و شهرسازي‌هاي خود انجام مي دهيم، تمامي اين موارد تاثيرات خود را به دنبال دارد.

انتهاي پيام/

 


1397/3/30


مادر
گاهي اگر مي بينيم جاده زندگي، صاف و هموار شده است، بدانيم دعاي مادر، چقدر راهگشا است روزهاي ما اگر به جايي برسند، همه از برکت دست به دعا برداشتن کسي است که ادب، روبه رويش زانو زده است
نت

E-report

گزارشهاي الکترونيکي مهندسان ناظر

ارسال با موبايل به شهرداري ها

مشاهده صفحات عمومي آزاد است

بدون نياز به شناسه و کلمه عبور

 صفحات اختصاصي نيازمند شناسه و کلمه عبور است

حرکت با موس قابل توقف مي باشد

کليک بر عناوين خبري و کلمات زير خط دار ،موجب مشاهده مشروح مطلب است


 • مهندسان طبق تبصره 7 مي بايست، گزارشهاي نظارتي خود را به مرجع صدور پروانه تحويل نمايند

 • در برخي مواقع ضروري است به اداره کار هم گزارش نمايند


ناظران بستر الکترونيکي اين مهم را فراهم کرده است

(داراي تاييديه از مراجع ذيصلاح)

اتمام زمان اجراي آزمايشي در منطقه پايلوت

 

اجراي رسمي از بهمن 88

  با ما در ارتباط باشيد

نظرات شما

اهميت زيادي در ناظران دارد

 

 پياده سازي سيستم در شهرداري ها و نظامات مهندسي

کمتر از 3 هفته

بدون نياز به امکانات خاص کامپيوتري

توانمند سازي دستگاه هاي نظارتي

اصول فني و حقوقي گزارش نويسي

مديريت محتواي ساخت


 

حرکت با موس قابل توقف مي باشد

کليک بر عناوين خبري و کلمات زير خط دار ،موجب مشاهده مشروح مطلب است


انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.


بايد بررسي شود چرا سامانه الکترونيکي انتخابات نظام مهندسي تاکنون اجرايي نشده‌استنياز است مهندسان به‌صورت جدي وارد انتخابات شوند و به کساني رأي دهند که داراي برنامه انتخاباتي با جزييات هستندهيچگونه پرداخت غيرقانوني و خارج از روالي به رئيس، اعضاي هيئت رئيسه، هيئت مديره، مديران و کارکنان سازمان صورت نگرفته و بر اساس مصوبات ارکان بالادستي بوده استدرواقع اگر يک مهندس به خوبي نظارت نکند و ساختمان بي‌کيفيتي را تحويل دهد، در همان سطحي قرار مي گيرد که يک مهندس ديگري، ساختمان ها را با دقت بالا و وسواس نظارت مي کند. در چنين شرايطي به طور قطع ارتقاي کيفيت مهندسي نمي‌تواند اتفاق بيفتدبلاتکليفي دستوالعمل ناظر انتخابي در شهرداريتقليل تخلف 7ميلياردي درحد کارکنان سازمان، فرافکني استهزينه هاي جديد، پيامد سياست هاي اشتباه ديروزشهرداري‌ها کمتر به مسائل اجتماعي شهر پرداختندهفت ميليارد به حساب سازمان بازگشتتجربه جهاني نشان داده که دولتها سازنده خوبي نيستند؛ اوج سياست پروژه محوري در قالب مسکن مهر انجام شد که بعد از ۱۱ سال هنوز به اتمام نرسيده استضروري است مسئوليت مديريت بحران شهر تهران را دستگاهي بالاتر از شهرداري بر عهده بگيرد218 هزار حکم تخريب که قابل اجرا نيستسازمان نظام‌مهندسي استان‌ها مجاز به اخذ حق‌الزحمه خدمات مهندسي با توزيع کار بين مهندسان نيستدو بحران جدي در شهرداري ...شيوه‌نامه بر اساس تبصره ۳ الحاقي ماده ۵۲ آيين‌نامه اجرايي قانون (اصلاحي ۱۳۹۴) توسط وزير راه و شهرسازي ابلاغ گرديدآسيب‌هاي دلال‌بازي در انتخاب ناظر ...مهندسان حقيقي همانند مهدسان حقوقي امکان انتخاب يک کار به صورت اختياري داشته باشندسيستم ارجاع نظارت کار معيوب استسازمان نظام‌مهندسي دوره هفتم درگير کاهش درآمدها و صرف غير کارشناسانه منابع، عدم توجه به مقوله استارت آپ‌ها، احيا و تاسيس شرکت‌هاي نوآور و دانش‌بنيان استاعمال شيوه‌نامه جديد در ارجاع کار به مهندسان ناظر الزامي استجزئيات بازگشايي مسير موقت جديد ارجاع نظارت در تهرانانتخابات هيات‌مديره‌هاي استاني عيار مناسبي براي سنجش ميزان مشروعيت اين سازمان و مديران منتخب نزد جامعه مهندسي کشور به‌حساب مي‌آيداگر مي خواهيد بنيان نظام مهندسي را مستحکم کنيد، بگوييد هر بنگاه مهندسي که مي خواهد فعاليت کند، در هيئت مديره آن بايد حتما يک نفر داراي پروانه صلاحيت از سازمان نظام مهندسي باشدمعاون وزير راه و شهرسازي با انتقاد از مواضع رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان ...دردسرهاي يکپارچه‌سازي نظام فني‌و اجراييموضوع ارجاع ناظر در کندبودن صدور پروانه دخيل استوزير راه و شهرسازي فساد در بخش مهندسي را ناشي از لوث مسووليت‌ها در زمينه مديريت شهري دانستاشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي ماندبه هيچ عنوان از موضع خود در اصلاح نظام مهندسي کوتاه نخواهيم آمدتا قبل از تصويب قانون نظام معماري و ساختماني در تاريخ 1/3/1352، هر حرفه مند مهندسي ساختمان، بدون نياز به دارا بودن پروان? اشتغال به کار حرفه اي يا عضويّت درچنان سازماني حسب مورد، خدمات خواسته شده از طرف متقاضيان را ارائه مي داد و ...نظارت شوراي مرکزي بر انتخابات به تعارض منافع مي‌انجامداداره شهر با درآمدهاي پايدار و تخطئه درآمدهاي ناپايدار ساختماني، يک شعار انتخاباتي با تاريخ مصرف مبارزات انتخاباتي است و بر اساس تجارب انتخابات پيشين، پس از انتخابات به سرعت فراموش مي شودشعبه ۴۵ ديوان عدالت اداري شکايت حسن قربانخاني، رئيس سابق سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران در خصوص ابطال تصميم وزير راه و شهرسازي درباره تعليق پروانه اشتغال به مهندسي وي را قانوني ندانست و آن را رد کردبازرساني که قرار است بر عملکرد هيات‌مديره نظارت کنند توسط خود ايشان گزينش مي‌شوندطرح بازآفريني شهري بدون حل کردن مسئله فقر ساکنان محلات فرسوده، تنها آرايش ظاهري يک محله استاهداف برنامه ملي بازآفريني شهريبرگزاري انتخابات، يکي از مهم ترين اقدامات در راستاي گزينش نمايندگان و مديراني شايسته و کاردان با پشتوانه مردمي استگردش مالي سازمان هاي نظام مهندسي ساختمان در سراسر کشور يکهزار و ۵۰۰ ميليارد تومانعمده دلواپسي اين است که تغييرات وزير راه‌ و شهرسازي سبب تضعيف جايگاه سازمان نظام‌مهندسي مي‌شودبايد تا جلسه آتي شوراي مرکزي نظام‌مهندسي ساختمان کشور منتظر ماند و ديد که اين دستور کار جلسه و تهديد به استعفاي اين عضو شورا و شفاف‌سازي رياست سازمان تا چه حد جدي است     

 

    

    • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
    • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

     دزدي افکار= عقيم شدن فکر

     آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 24079 مرتبه نمایش این صفحه: 24768 مرتبه
     logo-samandehi