چهار شنبه 30 آبان 1397
   English     فارسی
رشد حاشيه‌نشيني، مغفول در نوسازي بافت فرسوده

«صما» بررسي مي‌کند:

تاثيرات طرح بازآفريني شهري بر جابه‌جايي جمعيت/ رشد حاشيه‌نشيني، مغفول در نوسازي بافت فرسوده

«پيشگيري از جابه جايي بي‌رويه جمعيت» در حالي به عنوان يکي از سياست‌هاي مهم طرح بازآفريني شهري اعلام مي‌شود که در اين زمينه مباحث متعددي مطرح است.

تاثيرات طرح بازآفريني شهري بر جابه‌جايي جمعيت/ رشد حاشيه‌نشيني، مغفول در نوسازي بافت فرسودهزيست پذيري پايين و افت کيفيت زندگي در شهرها، دو چالش مهم نظام توسعه شهري است که بدون شک اين چالش‌ها در حوزه شهرسازي باعث ايجاد مشکلاتي همچون فقر شهري و قطبي شدن، گسترش آسيب‌هاي اجتماعي، بحران زيست محيطي، ايمني و تاب‌آوري پايين شهرها در برابر بلايا، ناکارآمدي نظام جابه‌جايي و حمل‌و نقل، بحران هويت و بي‌توجهي به ارزش‌ها شده و در حوزه معماري نيز تبعاتي مانند کالايي شدن، بحران هويت و ضعف نظام آموزش معماري و مهندسي ساختمان را به همراه دارد.

در اين راه دولت طرح بازآفريني شهري را جزو اولويت هاي خود در بافت هاي فرسوده قرار داده تا از اين طريق شاهد بازآفريني، شکوفايي و ارتقاي کيفيت زندگي در شهرها باشيم.

اهداف برنامه ملي بازآفريني شهري

به گزارش «صما» برنامه ملي بازآفريني شهري، نقشه راهي است که با توجه به تجربيات سه دهه گذشته در حوزه بازآفريني بافت‌هاي فرسوده نوشته شده و قرار است با راهبري شرکت بازآفريني شهري و همکاري منسجم همه دستگاه‌ها اجرايي شود تا مانند طرح‌هاي قبلي با شکست‌ مواجه نشود.

بر اين اساس ارتقاي بهره‌وري شهر، حفظ بافت‌هاي تاريخي، جلوگيري از توسعه افقي شهر، مقاوم‌سازي در برابر زلزله‌هاي احتمالي، پيشگيري از جابه جايي بي‌رويه جمعيت، ايجاد عدالت اجتماعي، مقابله با فقر، خدمت‌رساني مطلوب و لزوم پاسخگويي مديريت، از دلايل ضرورت بازآفريني است که اين مهم در استان‌هاي کشور با بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي موجود ابلاغ شده و در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته آخوندي، طرح بازآفريني شهري يکي از برنامه‌هاي اصلي دولت در برنامه ششم است. بر اين اساس يکي از اهدافي که وزارت راه و شهرسازي از اجراي طرح بازآفريني شهري پيگيري مي‌کند، آن است که جمعيتي که در اين بافت‌ها زندگي مي‌کنند، امکان جابه جايي را نداشته و در همين محلات و بافت‌ها زندگي کنند. بنابراين بايد در اجراي پروژه‌هاي بازآفريني امکان ارتقاي زندگي براي اين افراد بايد فراهم شود. درواقع با توجه به رويکرد ارتقاي کيفيت زندگي، نوسازي و بازآفريني شهري بافت‌ها و محلات فرسوده بايد به سمتي حرکت کنند که ساکنان آنها شروع به بازآفريني محله زندگي خود کنند.

اما «پيشگيري از جابه جايي بي‌رويه جمعيت» در حالي به عنوان يکي از سياست‌هاي مهم طرح بازآفريني شهري اعلام مي‌شود که در اين زمينه مباحث متعددي مطرح است. اينکه اجراي اين طرح چه تاثيراتي در جابه جايي جمعيت و يا جلوگيري از آن خواهد داشت، پرسشي است که از جنبه‌هاي مختلفي بايد مورد بررسي و ارزيابي کارشناسانه قرار گيرد.

مهاجرت معکوس به مناطق فرسوده، حاصل بازآفريني شهري

در همين رابطه عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال معتقد است: اصولا يکي از عوارضي که بافت‌هاي فرسوده دچار آن هستند، اين است که تعلق‌ خاطر مالکان اين بافت‌ها به اين بافت‌ها کم است و به همين دليل شروع به مهاجرت کردن از اين مناطق و خارج شدن از آنها مي‌کنند.

سيدکمال الدين شهرياري در گفت و گو با «صما» ادامه داد: بنابراين متاسفانه اين بافت‌ها محلي براي استقرار کارگران فصلي، مهاجران روستايي و افراد مجردي مي‌شود که از شهرستان‌ ها براي کار مي‌آيند و کيفيت زندگي در اين بافت‌ها به قدري کاهش پيدا مي‌کند که تبديل به مراکزي براي جرم و اعتياد و فساد مي‌شود.

وي همچنين تصريح کرد: با اين حساب اگر به بافت‌هاي فرسوده رسيدگي نشود، اين بافت‌ها ساکنان اصلي خود را از دست مي‌دهند و حيات طيبه در اين بافت‌ها از بين مي‌رود.

اين نماينده مجلس با بيان اينکه احيا و بازآفريني بافت‌هاي فرسوده باعث رجعت دوباره و مهاجرت معکوس به اين بافت‌ها مي‌شود، گفت: با احيا و بازآفريني بافت‌هاي فرسوده، جمعيت اين بافت ها دوباره تمايل براي سکونت در اين مناطق پيدا مي کنند. به اين ترتيب زندگي دوباره جريان پيدا مي‌کند و تعاملات اجتماعي و سرزندگي به قلب شهرهاي فرسوده برمي‌گردد.

افزايش حاشيه ‌نشيني، از تبعات بازآفريني

به گزارش «صما» اين اظهارات در حالي مطرح مي شود که دبير شوراي گروه شهرسازي جامعه مهندسان مشاور به موضوع مغفولي در طرح بازآفريني شهري اشاره مي کند.

سهراب مشهودي در گفت و گو با «صما» با اشاره به اينکه برخلاف تصورات موجود، تمامي ساکنان بافت هاي فرسوده را مالکان تشکيل نمي دهد و بخش قابل توجهي از جمعيت ساکن در اين مناطق جزو مستاجران هستند، بر اين باور است که اجراي اين طرح و نوسازي اين مناطق منجر به آوارگي اين گروه از مستاجران و راندن آنها به حاشيه شهرها خواهد شد.

اين كارشناس مسكن و شهرسازي با اشاره به نحوه جابه‌جايي جمعيت از طريق بازآفريني شهري، در اين زمينه توضيح مي دهد: اجراي اين طرح تمام مستاجران را از بافت مرکزي شهرها بيرون مي‌راند. چون اين مستاجران ديگر قادر نخواهند بود که با همان قيمت قبلي در اين مناطق مسکن اجاره کنند و به همين دليل اين افراد معمولا حاشيه‌نشين مي شوند.

به عقيده مشهودي، افزايش حاشيه ‌نشيني از تبعات اجراي طرح بازآفريني شهري است و باعث مي شود تا زندگي اين گروه از مستاجران بدتر ‌شود. يعني آنها به ناچار از سکونت در مراکز شهرها و قلب شهرها و از بودن در نزديکي محل کار و خدمات شهري محروم و ناچار مي شوند به مناطق حاشيه‌نشين شهرها مهاجرت کنند. بنابراين اين امر ضمن افزايش حاشيه ‌نشيني و آسيب‌هاي اجتماعي، سختتر شدن زندگي و دوري از محل کار و محروم شدن از خدمات و امکانات شهري را براي آنها به دنبال دارد.

حاشيه نشيني امروز، پيامد بي‌تدبيري گذشته

بر اساس اين اظهارات، وقوع چنين اتفاقي آن هم در شرايطي که حدود ۲۰ ميليون نفر از جمعيت کشور در حاشيه‌شهرها زندگي مي‌کنند، به معني افزايش و گسترش حاشيه‌نشيني در کشور است.

به گفته کارشناسان، در حال حاضر اجراي دقيق و صحيح قوانين در حوزه حاشيه نشيني مورد توجه قرار نمي گيرد و اين در حالي است که جمعيت حاشيه نشين، علاوه بر قرارگيري در موقعيت خطر، مي توانند مسبب ايجاد تهديد و بحران نيز باشند.

به گزارش «صما» گاهي غفلت از برخي مسائل اين چنيني که ظاهرا چندان مهم جلوه نمي کند، مشکلات بزرگي را در آينده رقم مي زند. از اين روست که همواره کارشناسان در اجراي طرح هاي مهم شهري بر لزوم بررسي همه جانبه ابعاد و زوايا تاکيد مي کنند تا غفلت از يک موضوع جزئي مسائل عمده اي را به بار نياورد. همانطور که حاشيه نشيني هاي امروز پيامد بي‌تدبيري ها، عدم نظارت و کنترل درست از طرف متصديان امر در سال هاي گذشته بوده است.

آب، محور اصلي جابه جايي جمعيت

اما در اين بين رييس سابق جامعه مهندسان مشاور ايران به موضوعات کلي تر و فراگيرتري در زمينه بازآفريني شهرها اشاره مي کند.

هرمزد رامينه در گفت و گو با «صما» با تاکيد بر اينکه يکي از مسائلي که در بازآفريني شهري بايد مورد توجه قرار گيرد، جابه‌جايي شهري است، معتقد است: جابه‌جايي شهري زماني مي‌تواند به شکل واقعي ديده شود که طرح‌هاي کلي و طرح‌هاي جامع مملکت يکجا ديده شوند.

وي مسئله آب و مسائل صنعت را از مهمترين محورها در طرح هاي بازآفريني شهري دانست و تاکيد کرد: مسئله آب يکي از مهمترين مسائلي است که بايد در اين بخش ديده شود. چرا که در حال حاضر يکي از دلايل جابه‌جايي جمعيت، مسئله آب است و اينها مواردي است که در طرح بازآفريني بايد ديده شود.

به گفته رامينه در برنامه‌هايي که براي شهرها و شهرسازي‌هاي خود انجام مي دهيم، تمامي اين موارد تاثيرات خود را به دنبال دارد.

انتهاي پيام/

 


1397/3/30

E-report

گزارشهاي الکترونيکي مهندسان ناظر

ارسال با موبايل به شهرداري ها

مشاهده صفحات عمومي آزاد است

بدون نياز به شناسه و کلمه عبور

 صفحات اختصاصي نيازمند شناسه و کلمه عبور است

حرکت با موس قابل توقف مي باشد

کليک بر عناوين خبري و کلمات زير خط دار ،موجب مشاهده مشروح مطلب است


  • مهندسان طبق تبصره 7 مي بايست، گزارشهاي نظارتي خود را به مرجع صدور پروانه تحويل نمايند

  • در برخي مواقع ضروري است به اداره کار هم گزارش نمايند


ناظران بستر الکترونيکي اين مهم را فراهم کرده است

(داراي تاييديه از مراجع ذيصلاح)

اتمام زمان اجراي آزمايشي در منطقه پايلوت

 

اجراي رسمي از بهمن 88

  با ما در ارتباط باشيد

نظرات شما

اهميت زيادي در ناظران دارد

 

 پياده سازي سيستم در شهرداري ها و نظامات مهندسي

کمتر از 3 هفته

بدون نياز به امکانات خاص کامپيوتري

توانمند سازي دستگاه هاي نظارتي

اصول فني و حقوقي گزارش نويسي

مديريت محتواي ساخت

 


انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 

سقوط دومينو وار سمت ها نيازمند تشريفات اداري خاصي نيست و تماما در زمان تعليق پروانه اشتغال به کار، اتفاق مي افتدعلاوه‌بر مشکلات گسترده اين کلان‌شهر، برخي رويه‌ها و شيوه‌هاي غيراصولي حاکم بر مديريت شهري نيز هزينه اصلاح و ارتقاي مديريت شهري را افزايش داده استاز سوابق اجرايي وي مي ‌توان به‌ معاون نظام مهندسي و اجراي ساختمان وزارت مسکن و شهرسازي، دبير شورايعالي شهرسازي و معماري کشور، عضو شوراي عالي ترافيک، رئيس مرکز مطالعاتي و تحقيقاتي معماري و شهرسازي وزارت مسکن و شهرسازي، معاون معماري و شهرسازي و دبير شورايعالي معماري و شهرسازي ايران اشاره کردمحورهايي مانند دولت، ساختمان، حمل‌ونقل، محيط‌زيست، اقتصاد هوشمند همچنين تجهيزات زيرساخت‌هاي اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژي هوشمند فاکتورهاي بنيادي شهرهاي هوشمند است که متأسفانه اطلاعات و دانسته‌هاي شهروندان و حتي مسئولان در خصوص اين موضوعات بسيار اندک استانتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد خوردبالاترين مقام سه دستگاه عهده دار ساختمان و شهرسازي شامل وزارتخانه راه و شهرسازي،شوراي مرکزي، سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور و شهرداري تهران به ترتيب به دليل استعفا،عزل و بازنشستگي معلق شده اندزلزله اخير شهر تهران نشان داد ما به شدت آسيب پذير هستيم ومردم نيازمند هستند در فاصله کوتاهي به فضاهاي سرباز خودشان رابرسانندضرورت تقويت توجه جامعه مهندسي به سرنوشت سازمانسازمان نظام مهندسي بايد از آن نگاه هاي سنتي که تاکنون داشته و مهندسان يک ظرفيت مشخصي را اعلام و کار خود را پر مي کنند، بايد خارج شود و رويکرد شهروند مداري را در نظر بگيرنداين هفته اختلاس نظام مهندسي تهران به يکي از شايعات داغ فضاي مجازي تبديل شدضعف بازرسي در سازمان هاي نظام مهندسي ساختمان، موضوعي است که همواره به آن اشاره و بر ضرورت رفع آن تاکيد شده استاين روزها از محافل مختلف اخبار ضد و نقيضي از پشت پرده استيضاح وزير راه و شهرسازي شنيده مي‌شودشفافيت سازمان يک ضرورت است که بايد براي آن برنامه داشت و دائما آن را پايش کردسازمان هاي نظام مهندسي، امروز مورد اتهامات زيادي قرار گرفته اند؛ از فساد مالي گرفته تا امتيازطلبي و رانت خواري و تبديل شدن به بنگاه هاي فربه اقتصاديمي توان افراد مؤثر و پاکدست و داراي صداقت حرفه اي را انتخاب کردگروه‌هايي هماهنگ که به صورت قبيله اي در انتخابات نظام مهندسي ظاهر مي‌شوند و اقدام به ارائه ليست مي‌کنند مي توانند مجوزي براي فعاليت‌هاي غير شفاف و درون گروهي باشندرفتارهاي واکنشي و بگيروببندها بين وزارت راه و سازمان نظام مهندسي، سازمان به جايي نخواهد رسيداقدامات وزير راه و شهرسازي در مبارزه با فسادي که دامان سازمان نظام‌مهندسي ساختمان کشور را گرفته تازه آغاز راه مبارزه با فساد در اين سازمان استمراجع قضايي بايد با شدت با اين افراد برخورد کنند تا شاهد بروز دوباره اين تخلفات نباشيممعاون مسکن و ساختمان از تعليق پروانه فرج الله رجبي به دليل استنکاف از قانون خبر دادخانه پدري فروغ فرخزاد در محله اميريه، کوچه خادم آزاد واقع شده استتعارض منافع ريشه‌ي بي‌اخلاقي و فساد استوظيفه کنترل ساخت و ساز شهري بر عهده شهرداري هاست که به اشتباه آن را به نظام مهندسي ساختمان واگذار کرده اندتحميل مهندس به سرمايه‌گذار اشتباه استسازمان‌ها در موافقت با شهرداري‌ها مسئوليت ظاهري امر کنترل ساختمان را بر عهده گرفتند. هرچند هيچ‌گاه اين ماموريت را انجام ندادند و زير بار تعهد‌هاي سنگين ناشي از اين پذيرش مسئوليت نرفتنداساسا نهادي بايد مسئوليت نظارت و بازرسي از ساختمان ها را بر عهده بگيرد که خود مرتکب هيچ گونه تخلف و خطايي نمي شودآيا اين سازمان نيز براي پزشکان کار ارجاع مي‌دهد و به بيماران، پزشک معرفي مي‌کند؟تحقق شفاف‌سازي در سازمان با تغيير شيوه انتخاب بازرسانبايد بررسي شود چرا سامانه الکترونيکي انتخابات نظام مهندسي تاکنون اجرايي نشده‌استنياز است مهندسان به‌صورت جدي وارد انتخابات شوند و به کساني رأي دهند که داراي برنامه انتخاباتي با جزييات هستندهيچگونه پرداخت غيرقانوني و خارج از روالي به رئيس، اعضاي هيئت رئيسه، هيئت مديره، مديران و کارکنان سازمان صورت نگرفته و بر اساس مصوبات ارکان بالادستي بوده استدرواقع اگر يک مهندس به خوبي نظارت نکند و ساختمان بي‌کيفيتي را تحويل دهد، در همان سطحي قرار مي گيرد که يک مهندس ديگري، ساختمان ها را با دقت بالا و وسواس نظارت مي کند. در چنين شرايطي به طور قطع ارتقاي کيفيت مهندسي نمي‌تواند اتفاق بيفتدبلاتکليفي دستوالعمل ناظر انتخابي در شهرداريتقليل تخلف 7ميلياردي درحد کارکنان سازمان، فرافکني استهزينه هاي جديد، پيامد سياست هاي اشتباه ديروزشهرداري‌ها کمتر به مسائل اجتماعي شهر پرداختندهفت ميليارد به حساب سازمان بازگشتتجربه جهاني نشان داده که دولتها سازنده خوبي نيستند؛ اوج سياست پروژه محوري در قالب مسکن مهر انجام شد که بعد از ۱۱ سال هنوز به اتمام نرسيده استضروري است مسئوليت مديريت بحران شهر تهران را دستگاهي بالاتر از شهرداري بر عهده بگيرد218 هزار حکم تخريب که قابل اجرا نيست 

دزدي افکار= عقيم شدن فکر


سخت نگير مهر بورز
اين همه بر خود سخت مگير، كمي بيشتر مهربان باش، كمي بيشتر عشق بورز
نت
آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 21485 مرتبه نمایش این صفحه: 22083 مرتبه
logo-samandehi