دو شنبه 19 آذر 1397
   English     فارسی
درآمدهاي سهل‌الوصول اما ناسالم

بهروز ملکي؛ کارشناس مسکن

شهرفروشي عوام پسندانه شهرداري

اداره شهر با درآمدهاي پايدار و تخطئه درآمدهاي ناپايدار ساختماني، يک شعار انتخاباتي با تاريخ مصرف مبارزات انتخاباتي است و بر اساس تجارب انتخابات پيشين، پس از انتخابات به سرعت فراموش مي شود. شهرفروشي عوام پسندانه شهرداري تهران

شهرداري‌ کلان‌شهرها با پيروي از مدل تامين مالي مديريت شهري تهران در مسير فروش مجوز تغيير کاربري، تراکم و تخلفات ساختماني از پايتخت پيشي گرفته‌ و قسمت عمده درآمدهاي خود را بر اين درآمدهاي سهل‌الوصول اما ناسالم پايه‌ريزي کرده‌اند.

هر چند عوارض مرتبط با ساخت‌و‌ساز، ناپايدارترين درآمد در بودجه شهرداري‌ها محسوب مي‌شود اما چون بصورت تدريجي کيفيت شهر را کاهش مي دهد، حساسيت شهروندان را نمي انگيزد.

اما تصميم براي تامين هزينه هاي شهر از طريق اخذ شارژ شهري از شهروندان، حساسيت برانگيز است درنتيجه به سرنوشت بسياري از تصميمات مهم ديگر که در کشورمان گرفته نمي شود، گرفتار شده است.

متاسفانه هر شهردار و شوراي شهري ترجيح مي دهد به جاي اتخاذ اين تصميمِ سختِ عوام ناپسند، به شهر فروشي ادامه دهد. دولت و مجلس هم به همين دليل، به اين مساله ورود نمي کند.

بديهي است که رويه کنوني شهر فروشي، در بلندمدت و به صورت تدريجي موجب نابودي شهر مي شود اما بايد توجه داشت که براي سياستمداران، ترجيحات کوتاه مدت بر بلندمدت مي چربد.

فرض کنيد همين فردا از مردم تهران همه پرسي شود که: "آيا حاضريد براي پايدار و سالم شدن درآمد شهرداري، سالانه نيم درصد قيمت مسکن تان را به عنوان عوارض به شهرداري بدهيد؟"

بدون شک، نتيجه اين همه پرسي منفي خواهد شد.

در واقع اداره شهر با درآمدهاي پايدار و تخطئه درآمدهاي ناپايدار ساختماني، يک شعار انتخاباتي با تاريخ مصرف مبارزات انتخاباتي است و بر اساس تجارب انتخابات پيشين، پس از انتخابات، به سرعت فراموش مي شود چراکه درآمدهاي شهرفروشي سريع الوصول است و از آن مهمتر اينکه در تعارض با خواسته عوام نيست و طبيعتا آسيبي به رأي آوري در انتخابات بعدي وارد نمي کند

منبع :صما


1397/4/4

ارتباط تلگرامي آنلاين

 

دزدي افکار= عقيم شدن فکر

 • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
 • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد


  تمركز
  کليد دست يابي به موفقيت بزرگ ، پيروزي ، احترام و خوشبختي در زندگي اين است که بتواني ذهنت را تمام و کمال روي مهم ترين کار يا هدفي که داري متمرکز کني ، آن را درست انجام دهي و تا آن را به اتمام نرسانده اي دست از کار نکشي .
  برايان تريسي
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 15400 مرتبه نمایش این صفحه: 16524 مرتبه