سه شنبه 29 آبان 1397
   English     فارسی
اجراي قطعنامه 12 بندي اجلاس‌ بيستم در بوته فراموشي است

بررسي «صما» از خروجي اجلاس‌هاي هيئت عمومي براي جامعه مهندسي:

اجراي قطعنامه 12 بندي اجلاس‌ بيستم در بوته فراموشي است/ اشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي ماند

اجلاس‌هاي هيئت عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان، هر ساله در تيرماه و در يکي از شهرهاي کشور برگزار مي شود. اما موضوعي که در اين زمينه بسيار مورد نقد قرار مي گيرد، اين است که عليرغم صرف هزينه هاي هنگفت ميلياردي براي برگزاري اجلاس هاي نظام مهندسي ساختمان، اين اجلاس ها در واقع خروجي و دستاورد مورد انتظار جامعه مهندسي را به همراه ندارند.

 

اجراي قطعنامه 12 بندي اجلاس‌ بيستم در بوته فراموشي است/ اشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي مانددر اين راستا به گفته برخي اعضاي سازمان نظام مهندسي، با وجود گذشت 20 سال از برگزاري اجلاس هيئت عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان استان‌ها به ميزباني شهرهاي مختلف و عليرغم صرف هزينه‌هاي کلان براي اين منظور، اين اجلاس‌ها خروجي خاصي براي مهندسان به همراه ندارند.

آسيب‌شناسي اجلاس‌هاي بيست ساله

به گزارش «صما» يک نگاه بي‌طرفانه و کمي تامل روي اين انتقادات، ما را متوجه اين موضوع مي‌کند که اگر اجلاس‌هاي هيئت عمومي مي‌توانست به‌طور واقعي تاثيرگذاري مطلوبي به دنبال داشته باشد، اين قبيل انتقادات هم از سوي جامعه مهندسي متوجه آن نبود.

با اين حال به گفته مسئولان شوراي مرکزي، اجلاس‌هاي هيئت عمومي در مرحله اول يک حرکت نمادين براي ديدار اعضاي هيئت مديره استان‌‌‌ها است که در حين برگزاري اجلاس و در جريان تشکيل کميته‌‌‌ها و کميسيون‌‌‌ها، امکان آشنايي و برقراري ارتباط بين آنها به وجود مي آيد و اين تعاملات مي تواند منجر به هم‌‌‌افزايي و هم‌‌‌انديشي بيشتر بين هيئت مديره‌ها شود.

همچنين با توجه به حضور مسئولان عالي رتبه کشور در اين اجلاس ها، فرصت خوبي براي سازمان نظام مهندسي فراهم مي‌شود که خواسته‌ها و حرف‌‌‌هاي خود را به گوش اين مسئولان برسانند و بتوانند امور مهم زمين مانده را با کمک آنها به سرانجام برسانند.

اجراي قطعنامه 12 بندي اجلاس‌ بيستم در بوته فراموشي است/ اشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي ماند

قطعنامه‌هايي که به بوته فراموشي سپرده مي‌شود

در عين حال قطعنامه‌‌‌اي که در پايان هر اجلاس نوشته و تصويب مي‌‌‌شود، عصاره کار کميته‌‌‌ها و کميسيون‌‌‌هاي فعال در سراسر کشور است که تبديل به قطعنامه مي‌‌‌شود. بر اين اساس، جدا از مباحث درون سازماني که در اين اجلاس‌ها با گردهمايي مسئولان نظام مهندسي از جاي جاي کشورمان مورد بحث و بررسي قرار گرفته مي شود، قطعنامه‌ها از مهمترين دستاوردهاي اين اجلاس ها است که به عنوان خط مشي يک ساله سازمان هاي نظام مهندسي در پايان هر اجلاس ارائه مي‌شود.

به اين ترتيب سازمان هاي نظام مهندسي موظف مي شوند که در طول يک سال آينده، اساس کار خود را بر روي اجرايي کردن بندهاي اين قطعنامه قرار داده و همگام با اهداف قطعنامه پيش بروند. اما سوالي که در اين زمينه مطرح مي شود، اين است که اهداف و بندهاي اين قطعنامه ها چقدر اجرايي مي‌شود؟

به گزارش «صما» آنچه از ظواهر امر برمي آيد، اين است که اين قطعنامه ها که بيشتر در حد حرف باقي مي ماند و در پايان هر اجلاس براي حاضران در اجلاس خوانده و در خبرگزاري ها نيز منتشر مي شود، يک شکل و شمايل صوري دارد و در آخر هم به بوته فراموشي سپرده مي‌شود.

قطعنامه سال گذشته چقدر اجرايي شد؟

اين در حالي است که بدون شک اين قطعنامه‌‌‌ها، از محل بررسي چالش ها و مسائلي که جامعه مهندسي و صنعت ساخت و ساز کشور با آنها دست به گريبان هستند، استخراج مي‌شود و اجرايي شدن آنها بايد مورد تاکيد جدي قرار گيرد.

به طور مثال، در قطعنامه سال 96 ، بند يک بر اقدامات شوراي مرکزي درخصوص اشتغال پايدار مهندسان از طريق ايجاد زيرساخت هاي صدور خدمات فني و مهندسي تاکيد داشت. در اين راستا کوسه غراوي، نماينده مجلس و عضو شوراي مرکزي نظام مهندسي نيز تاکيد کرده بود که شخصا توسعه و ارتقاي صدور خدمات فني و مهندسي را مورد پيگيري جدي قرار مي دهد. با اين اوصاف، شرايطي که هم اکنون در بخش صدور خدمات فني و مهندسي در کشور حاکم است، نشانگر رشد خاصي در اين بخش نيست.

در عين حال، بند دو اين قطعنامه، تدوين برنامه اي مدون جهت نظارت بر عملکرد سازمان ها بود که در راستاي حفظ حقوق بهره برداران، صيانت از سرمايه‌هاي ملّي و نيز به منظور ايجاد انضباط تشکيلاتي و شفافيت ابلاغ شد. در اين راستا طبق اعلام شوراي مرکزي، در دي ماه سال 96 جهت ارزيابي عملکرد سازمان نظام مهندسي استان‌ها، رجبي رييس شوراي مرکزي دو عضو هيئت رييسه شوراي مرکزي را مامور کرد تا علاوه بر بازديد از استان‌ها، چک ليست ارزيابي عملکرد سازمان نظام مهندسي استان‌ها را بعد از تهيه، به سي و يک استان ارايه و تا حصول نتيجه پيگيري کنند.

بند سه قطعنامه سال 96 اجلاس شوراي مرکزي، ايجاد پايگاه اطلاعات علمي و فني به منظور تبادل تجربيات و اطلاعات مهندسي در سطح سازمان هاي نظام مهندسي کشور بود که تاکنون اقدام خاصي در اين حوزه انجام نگرفته است.

بند چهار قطعنامه اجلاس، تدوين نظام نامه هاي پايش محيط زيست براي حفظ محيط زيست و کاهش آلايندگي ناشي از ساخت و ساز بود که هيئت عمومي خواستار توجه و اقدام مؤثر جامعه مهندسي در رشته هاي مهندسي ساختمان شد. با اين حال در اين زمينه هم اقدام خاصي را شاهد نبوديم.

در بند پنج، مقرر شده بود که براي حفظ حقوق مهندسان، اقدامات لازم جهت تعريفي مشخص از دوره تضمين خدمات مهندسي از سوي شوراي مرکزي و با هماهنگي سازمان هاي نظام مهندسي استان ها و از طريق وزارت راه و شهرسازي انجام گيرد که تاکنون، تعريف مشخصي از اين امر صورت نگرفته است.

اجراي قطعنامه 12 بندي اجلاس‌ بيستم در بوته فراموشي است/ اشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي ماند

مباحث تئوري، اندوخته فارغ التحصيلان رشته هاي مهندسي

در بند شش نيز با توجه به خلأهاي موجود در سرفصل هاي درسي و آموزش هاي دانشگاهي، لازم ديده شد تا سازمان نظام مهندسي تلاش خود را براي همکاري با وزارت علوم و تحقيقات و فناوري براي اصلاح متون درسي رشته هاي مهندسي انجام دهد. در اين زمينه نيز به گفته کارشناسان ضعف هاي بسياري در حوزه آموزش مهندسان در دانشگاه ها وجود دارد و با توجه به جدايي علم از صنعت در دانشگاه هاي کشور، عملا اندوخته افرادي که در رشته هاي مهندسي ساختمان از دانشگاه ها فارغ التحصيل مي شوند، صرفا يکسري مباحث تئوري است و با مباحث عملي حرفه ساخت و ساز آشنايي ندارند.

در بند هفت، بر ضرورت ترويج و تعميق مقررات ملي ساختمان در سازمان هاي نظام مهندسي کشور تاکيد و مقرر شد که براي دستيابي به اهداف قانون نظام مهندسي، سازوکار اجرايي مقررات ملي در سطح کشور فراهم شود. اين در حالي است که اجراي مقررات ملي کماکان با موانع و چالش هاي متعددي در کشور روبه رو است.

در بند هشت، هيأت عمومي بر ضرورت تهيه و تصويب مباحث مستقل «شهرسازي»، «نقشه برداري» و «ترافيک» ذيل مقررات ملي و همچنين بر لزوم اجراي شرح خدمات اين رشته ها توسط مهندسين صاحب صلاحيت در سازمان هاي نظام مهندسي تاکيد کرد.

توجه حداقلي به بهينه سازي انرژي در طراحي و معماري

در بند نه، شوراي مرکزي موظف شد نسبت به تدوين و اجراي نظام نامه هاي واحد در راستاي خدمات معماري در طراحي و نظارت اقدام و بر ضرورت ترويج معماري سازگار با بهينه سازي مصرف انرژي از طريق مدل سازي اقدام کند. با اين حال همچنان ساختمان‌ها با کمترين توجه به مقوله بهينه سازي مصرف انرژي، طراحي مي شوند و هدررفت انرژي در ساختمان ها از بزرگترين معضلات صنعت ساخت و ساز است که در عين اتمام منابع سوخت هاي فسيلي، آلودگي زيست محيطي را نيز به همراه دارد.

در بند ده قطعنامه، بر گسترش و ترويج استفاده از فناوري هاي نوين توسط سازمان هاي نظام مهندسي تاکيد شد. اين در حالي است که سازندگان همچنان رغبت بيشتري به استفاده از مصالح سنتي دارند و ظاهرا اقدامات انجام شده براي معرفي فناوري هاي نوين کافي نبوده و فرهنگ سازي مناسبي درخصوص مزاياي به کارگيري اين مصالح انجام نشده است.

سازندگان ذي صلاح در حاشيه صنعت ساختمان

به گزارش «صما» بند يازده قطعنامه اجلاس بيستم، جلوگيري از ورود افراد فاقد صلاحيت حرفه اي به صنعت ساختمان بوده است. با توجه به خطر وقوع زلزله و بلاياي طبيعي در کشور، تأمين ايمني ساختمان‌ها براي رفاه و آسايش بهره برداران الزامي است، اما هنوز ساخت و سازها در اختيار افراد فاقد صلاحيت است. سازندگان ذي صلاح در حاشيه صنعت ساختمان قرار دارند و بساز و بفروش هاي غيرحرفه اي در عرصه ساخت و ساز مانور مي دهند.

بند دوازده، بر اجراي مبحث 22 مقررات ملّي ساختمان و طرح جامع ايمني ساختمان ها تاکيد داشت. با اين حال در اين زمينه هم عليرغم پيشنهادات کارشناسان جهت تشکيل و فعاليت گروه هاي مهندسي درخصوص بازديدهاي دوره اي از ساختمان ها و تعمير و نگهداري از آنها، همچنان اين موضوع مورد غفلت قرار گرفته است.

درمجموع با وجود اينکه در سال هاي پيش نيز قطعنامه هايي با بندهاي مختلف در اختتاميه اجلاس ها تصويب و ابلاغ شده، اما درواقع اين قطعنامه ها کمتر به مرحله اجرا و عمل رسيده اند. بنابراين جا دارد که براي اثربخشي بيشتر اجلاس هاي ساليانه، سازمان هاي نظام مهندسي اهتمام و اقدامات بيشتري در اين زمينه انجام دهند.

 


1397/4/14

E-report

گزارشهاي الکترونيکي مهندسان ناظر

ارسال با موبايل به شهرداري ها

مشاهده صفحات عمومي آزاد است

بدون نياز به شناسه و کلمه عبور

 صفحات اختصاصي نيازمند شناسه و کلمه عبور است

حرکت با موس قابل توقف مي باشد

کليک بر عناوين خبري و کلمات زير خط دار ،موجب مشاهده مشروح مطلب است


  • مهندسان طبق تبصره 7 مي بايست، گزارشهاي نظارتي خود را به مرجع صدور پروانه تحويل نمايند

  • در برخي مواقع ضروري است به اداره کار هم گزارش نمايند


ناظران بستر الکترونيکي اين مهم را فراهم کرده است

(داراي تاييديه از مراجع ذيصلاح)

اتمام زمان اجراي آزمايشي در منطقه پايلوت

 

اجراي رسمي از بهمن 88

  با ما در ارتباط باشيد

نظرات شما

اهميت زيادي در ناظران دارد

 

 پياده سازي سيستم در شهرداري ها و نظامات مهندسي

کمتر از 3 هفته

بدون نياز به امکانات خاص کامپيوتري

توانمند سازي دستگاه هاي نظارتي

اصول فني و حقوقي گزارش نويسي

مديريت محتواي ساخت

 


انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 

سقوط دومينو وار سمت ها نيازمند تشريفات اداري خاصي نيست و تماما در زمان تعليق پروانه اشتغال به کار، اتفاق مي افتدعلاوه‌بر مشکلات گسترده اين کلان‌شهر، برخي رويه‌ها و شيوه‌هاي غيراصولي حاکم بر مديريت شهري نيز هزينه اصلاح و ارتقاي مديريت شهري را افزايش داده استاز سوابق اجرايي وي مي ‌توان به‌ معاون نظام مهندسي و اجراي ساختمان وزارت مسکن و شهرسازي، دبير شورايعالي شهرسازي و معماري کشور، عضو شوراي عالي ترافيک، رئيس مرکز مطالعاتي و تحقيقاتي معماري و شهرسازي وزارت مسکن و شهرسازي، معاون معماري و شهرسازي و دبير شورايعالي معماري و شهرسازي ايران اشاره کردمحورهايي مانند دولت، ساختمان، حمل‌ونقل، محيط‌زيست، اقتصاد هوشمند همچنين تجهيزات زيرساخت‌هاي اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژي هوشمند فاکتورهاي بنيادي شهرهاي هوشمند است که متأسفانه اطلاعات و دانسته‌هاي شهروندان و حتي مسئولان در خصوص اين موضوعات بسيار اندک استانتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد خوردبالاترين مقام سه دستگاه عهده دار ساختمان و شهرسازي شامل وزارتخانه راه و شهرسازي،شوراي مرکزي، سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور و شهرداري تهران به ترتيب به دليل استعفا،عزل و بازنشستگي معلق شده اندزلزله اخير شهر تهران نشان داد ما به شدت آسيب پذير هستيم ومردم نيازمند هستند در فاصله کوتاهي به فضاهاي سرباز خودشان رابرسانندضرورت تقويت توجه جامعه مهندسي به سرنوشت سازمانسازمان نظام مهندسي بايد از آن نگاه هاي سنتي که تاکنون داشته و مهندسان يک ظرفيت مشخصي را اعلام و کار خود را پر مي کنند، بايد خارج شود و رويکرد شهروند مداري را در نظر بگيرنداين هفته اختلاس نظام مهندسي تهران به يکي از شايعات داغ فضاي مجازي تبديل شدضعف بازرسي در سازمان هاي نظام مهندسي ساختمان، موضوعي است که همواره به آن اشاره و بر ضرورت رفع آن تاکيد شده استاين روزها از محافل مختلف اخبار ضد و نقيضي از پشت پرده استيضاح وزير راه و شهرسازي شنيده مي‌شودشفافيت سازمان يک ضرورت است که بايد براي آن برنامه داشت و دائما آن را پايش کردسازمان هاي نظام مهندسي، امروز مورد اتهامات زيادي قرار گرفته اند؛ از فساد مالي گرفته تا امتيازطلبي و رانت خواري و تبديل شدن به بنگاه هاي فربه اقتصاديمي توان افراد مؤثر و پاکدست و داراي صداقت حرفه اي را انتخاب کردگروه‌هايي هماهنگ که به صورت قبيله اي در انتخابات نظام مهندسي ظاهر مي‌شوند و اقدام به ارائه ليست مي‌کنند مي توانند مجوزي براي فعاليت‌هاي غير شفاف و درون گروهي باشندرفتارهاي واکنشي و بگيروببندها بين وزارت راه و سازمان نظام مهندسي، سازمان به جايي نخواهد رسيداقدامات وزير راه و شهرسازي در مبارزه با فسادي که دامان سازمان نظام‌مهندسي ساختمان کشور را گرفته تازه آغاز راه مبارزه با فساد در اين سازمان استمراجع قضايي بايد با شدت با اين افراد برخورد کنند تا شاهد بروز دوباره اين تخلفات نباشيممعاون مسکن و ساختمان از تعليق پروانه فرج الله رجبي به دليل استنکاف از قانون خبر دادخانه پدري فروغ فرخزاد در محله اميريه، کوچه خادم آزاد واقع شده استتعارض منافع ريشه‌ي بي‌اخلاقي و فساد استوظيفه کنترل ساخت و ساز شهري بر عهده شهرداري هاست که به اشتباه آن را به نظام مهندسي ساختمان واگذار کرده اندتحميل مهندس به سرمايه‌گذار اشتباه استسازمان‌ها در موافقت با شهرداري‌ها مسئوليت ظاهري امر کنترل ساختمان را بر عهده گرفتند. هرچند هيچ‌گاه اين ماموريت را انجام ندادند و زير بار تعهد‌هاي سنگين ناشي از اين پذيرش مسئوليت نرفتنداساسا نهادي بايد مسئوليت نظارت و بازرسي از ساختمان ها را بر عهده بگيرد که خود مرتکب هيچ گونه تخلف و خطايي نمي شودآيا اين سازمان نيز براي پزشکان کار ارجاع مي‌دهد و به بيماران، پزشک معرفي مي‌کند؟تحقق شفاف‌سازي در سازمان با تغيير شيوه انتخاب بازرسانبايد بررسي شود چرا سامانه الکترونيکي انتخابات نظام مهندسي تاکنون اجرايي نشده‌استنياز است مهندسان به‌صورت جدي وارد انتخابات شوند و به کساني رأي دهند که داراي برنامه انتخاباتي با جزييات هستندهيچگونه پرداخت غيرقانوني و خارج از روالي به رئيس، اعضاي هيئت رئيسه، هيئت مديره، مديران و کارکنان سازمان صورت نگرفته و بر اساس مصوبات ارکان بالادستي بوده استدرواقع اگر يک مهندس به خوبي نظارت نکند و ساختمان بي‌کيفيتي را تحويل دهد، در همان سطحي قرار مي گيرد که يک مهندس ديگري، ساختمان ها را با دقت بالا و وسواس نظارت مي کند. در چنين شرايطي به طور قطع ارتقاي کيفيت مهندسي نمي‌تواند اتفاق بيفتدبلاتکليفي دستوالعمل ناظر انتخابي در شهرداريتقليل تخلف 7ميلياردي درحد کارکنان سازمان، فرافکني استهزينه هاي جديد، پيامد سياست هاي اشتباه ديروزشهرداري‌ها کمتر به مسائل اجتماعي شهر پرداختندهفت ميليارد به حساب سازمان بازگشتتجربه جهاني نشان داده که دولتها سازنده خوبي نيستند؛ اوج سياست پروژه محوري در قالب مسکن مهر انجام شد که بعد از ۱۱ سال هنوز به اتمام نرسيده استضروري است مسئوليت مديريت بحران شهر تهران را دستگاهي بالاتر از شهرداري بر عهده بگيرد218 هزار حکم تخريب که قابل اجرا نيست 

دزدي افکار= عقيم شدن فکر


ثروت-شهامت
آنکه ثروت خود را باخت ، زياد باخته است ولي آنکه شهامت خود را باخت پاک باخته است
<<سروانتس>>
آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 21567 مرتبه نمایش این صفحه: 22173 مرتبه
logo-samandehi