پنجشنبه 29 شهريور 1397
   English     فارسی
اجراي قطعنامه 12 بندي اجلاس‌ بيستم در بوته فراموشي است

بررسي «صما» از خروجي اجلاس‌هاي هيئت عمومي براي جامعه مهندسي:

اجراي قطعنامه 12 بندي اجلاس‌ بيستم در بوته فراموشي است/ اشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي ماند

اجلاس‌هاي هيئت عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان، هر ساله در تيرماه و در يکي از شهرهاي کشور برگزار مي شود. اما موضوعي که در اين زمينه بسيار مورد نقد قرار مي گيرد، اين است که عليرغم صرف هزينه هاي هنگفت ميلياردي براي برگزاري اجلاس هاي نظام مهندسي ساختمان، اين اجلاس ها در واقع خروجي و دستاورد مورد انتظار جامعه مهندسي را به همراه ندارند.

 

اجراي قطعنامه 12 بندي اجلاس‌ بيستم در بوته فراموشي است/ اشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي مانددر اين راستا به گفته برخي اعضاي سازمان نظام مهندسي، با وجود گذشت 20 سال از برگزاري اجلاس هيئت عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان استان‌ها به ميزباني شهرهاي مختلف و عليرغم صرف هزينه‌هاي کلان براي اين منظور، اين اجلاس‌ها خروجي خاصي براي مهندسان به همراه ندارند.

آسيب‌شناسي اجلاس‌هاي بيست ساله

به گزارش «صما» يک نگاه بي‌طرفانه و کمي تامل روي اين انتقادات، ما را متوجه اين موضوع مي‌کند که اگر اجلاس‌هاي هيئت عمومي مي‌توانست به‌طور واقعي تاثيرگذاري مطلوبي به دنبال داشته باشد، اين قبيل انتقادات هم از سوي جامعه مهندسي متوجه آن نبود.

با اين حال به گفته مسئولان شوراي مرکزي، اجلاس‌هاي هيئت عمومي در مرحله اول يک حرکت نمادين براي ديدار اعضاي هيئت مديره استان‌‌‌ها است که در حين برگزاري اجلاس و در جريان تشکيل کميته‌‌‌ها و کميسيون‌‌‌ها، امکان آشنايي و برقراري ارتباط بين آنها به وجود مي آيد و اين تعاملات مي تواند منجر به هم‌‌‌افزايي و هم‌‌‌انديشي بيشتر بين هيئت مديره‌ها شود.

همچنين با توجه به حضور مسئولان عالي رتبه کشور در اين اجلاس ها، فرصت خوبي براي سازمان نظام مهندسي فراهم مي‌شود که خواسته‌ها و حرف‌‌‌هاي خود را به گوش اين مسئولان برسانند و بتوانند امور مهم زمين مانده را با کمک آنها به سرانجام برسانند.

اجراي قطعنامه 12 بندي اجلاس‌ بيستم در بوته فراموشي است/ اشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي ماند

قطعنامه‌هايي که به بوته فراموشي سپرده مي‌شود

در عين حال قطعنامه‌‌‌اي که در پايان هر اجلاس نوشته و تصويب مي‌‌‌شود، عصاره کار کميته‌‌‌ها و کميسيون‌‌‌هاي فعال در سراسر کشور است که تبديل به قطعنامه مي‌‌‌شود. بر اين اساس، جدا از مباحث درون سازماني که در اين اجلاس‌ها با گردهمايي مسئولان نظام مهندسي از جاي جاي کشورمان مورد بحث و بررسي قرار گرفته مي شود، قطعنامه‌ها از مهمترين دستاوردهاي اين اجلاس ها است که به عنوان خط مشي يک ساله سازمان هاي نظام مهندسي در پايان هر اجلاس ارائه مي‌شود.

به اين ترتيب سازمان هاي نظام مهندسي موظف مي شوند که در طول يک سال آينده، اساس کار خود را بر روي اجرايي کردن بندهاي اين قطعنامه قرار داده و همگام با اهداف قطعنامه پيش بروند. اما سوالي که در اين زمينه مطرح مي شود، اين است که اهداف و بندهاي اين قطعنامه ها چقدر اجرايي مي‌شود؟

به گزارش «صما» آنچه از ظواهر امر برمي آيد، اين است که اين قطعنامه ها که بيشتر در حد حرف باقي مي ماند و در پايان هر اجلاس براي حاضران در اجلاس خوانده و در خبرگزاري ها نيز منتشر مي شود، يک شکل و شمايل صوري دارد و در آخر هم به بوته فراموشي سپرده مي‌شود.

قطعنامه سال گذشته چقدر اجرايي شد؟

اين در حالي است که بدون شک اين قطعنامه‌‌‌ها، از محل بررسي چالش ها و مسائلي که جامعه مهندسي و صنعت ساخت و ساز کشور با آنها دست به گريبان هستند، استخراج مي‌شود و اجرايي شدن آنها بايد مورد تاکيد جدي قرار گيرد.

به طور مثال، در قطعنامه سال 96 ، بند يک بر اقدامات شوراي مرکزي درخصوص اشتغال پايدار مهندسان از طريق ايجاد زيرساخت هاي صدور خدمات فني و مهندسي تاکيد داشت. در اين راستا کوسه غراوي، نماينده مجلس و عضو شوراي مرکزي نظام مهندسي نيز تاکيد کرده بود که شخصا توسعه و ارتقاي صدور خدمات فني و مهندسي را مورد پيگيري جدي قرار مي دهد. با اين اوصاف، شرايطي که هم اکنون در بخش صدور خدمات فني و مهندسي در کشور حاکم است، نشانگر رشد خاصي در اين بخش نيست.

در عين حال، بند دو اين قطعنامه، تدوين برنامه اي مدون جهت نظارت بر عملکرد سازمان ها بود که در راستاي حفظ حقوق بهره برداران، صيانت از سرمايه‌هاي ملّي و نيز به منظور ايجاد انضباط تشکيلاتي و شفافيت ابلاغ شد. در اين راستا طبق اعلام شوراي مرکزي، در دي ماه سال 96 جهت ارزيابي عملکرد سازمان نظام مهندسي استان‌ها، رجبي رييس شوراي مرکزي دو عضو هيئت رييسه شوراي مرکزي را مامور کرد تا علاوه بر بازديد از استان‌ها، چک ليست ارزيابي عملکرد سازمان نظام مهندسي استان‌ها را بعد از تهيه، به سي و يک استان ارايه و تا حصول نتيجه پيگيري کنند.

بند سه قطعنامه سال 96 اجلاس شوراي مرکزي، ايجاد پايگاه اطلاعات علمي و فني به منظور تبادل تجربيات و اطلاعات مهندسي در سطح سازمان هاي نظام مهندسي کشور بود که تاکنون اقدام خاصي در اين حوزه انجام نگرفته است.

بند چهار قطعنامه اجلاس، تدوين نظام نامه هاي پايش محيط زيست براي حفظ محيط زيست و کاهش آلايندگي ناشي از ساخت و ساز بود که هيئت عمومي خواستار توجه و اقدام مؤثر جامعه مهندسي در رشته هاي مهندسي ساختمان شد. با اين حال در اين زمينه هم اقدام خاصي را شاهد نبوديم.

در بند پنج، مقرر شده بود که براي حفظ حقوق مهندسان، اقدامات لازم جهت تعريفي مشخص از دوره تضمين خدمات مهندسي از سوي شوراي مرکزي و با هماهنگي سازمان هاي نظام مهندسي استان ها و از طريق وزارت راه و شهرسازي انجام گيرد که تاکنون، تعريف مشخصي از اين امر صورت نگرفته است.

اجراي قطعنامه 12 بندي اجلاس‌ بيستم در بوته فراموشي است/ اشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي ماند

مباحث تئوري، اندوخته فارغ التحصيلان رشته هاي مهندسي

در بند شش نيز با توجه به خلأهاي موجود در سرفصل هاي درسي و آموزش هاي دانشگاهي، لازم ديده شد تا سازمان نظام مهندسي تلاش خود را براي همکاري با وزارت علوم و تحقيقات و فناوري براي اصلاح متون درسي رشته هاي مهندسي انجام دهد. در اين زمينه نيز به گفته کارشناسان ضعف هاي بسياري در حوزه آموزش مهندسان در دانشگاه ها وجود دارد و با توجه به جدايي علم از صنعت در دانشگاه هاي کشور، عملا اندوخته افرادي که در رشته هاي مهندسي ساختمان از دانشگاه ها فارغ التحصيل مي شوند، صرفا يکسري مباحث تئوري است و با مباحث عملي حرفه ساخت و ساز آشنايي ندارند.

در بند هفت، بر ضرورت ترويج و تعميق مقررات ملي ساختمان در سازمان هاي نظام مهندسي کشور تاکيد و مقرر شد که براي دستيابي به اهداف قانون نظام مهندسي، سازوکار اجرايي مقررات ملي در سطح کشور فراهم شود. اين در حالي است که اجراي مقررات ملي کماکان با موانع و چالش هاي متعددي در کشور روبه رو است.

در بند هشت، هيأت عمومي بر ضرورت تهيه و تصويب مباحث مستقل «شهرسازي»، «نقشه برداري» و «ترافيک» ذيل مقررات ملي و همچنين بر لزوم اجراي شرح خدمات اين رشته ها توسط مهندسين صاحب صلاحيت در سازمان هاي نظام مهندسي تاکيد کرد.

توجه حداقلي به بهينه سازي انرژي در طراحي و معماري

در بند نه، شوراي مرکزي موظف شد نسبت به تدوين و اجراي نظام نامه هاي واحد در راستاي خدمات معماري در طراحي و نظارت اقدام و بر ضرورت ترويج معماري سازگار با بهينه سازي مصرف انرژي از طريق مدل سازي اقدام کند. با اين حال همچنان ساختمان‌ها با کمترين توجه به مقوله بهينه سازي مصرف انرژي، طراحي مي شوند و هدررفت انرژي در ساختمان ها از بزرگترين معضلات صنعت ساخت و ساز است که در عين اتمام منابع سوخت هاي فسيلي، آلودگي زيست محيطي را نيز به همراه دارد.

در بند ده قطعنامه، بر گسترش و ترويج استفاده از فناوري هاي نوين توسط سازمان هاي نظام مهندسي تاکيد شد. اين در حالي است که سازندگان همچنان رغبت بيشتري به استفاده از مصالح سنتي دارند و ظاهرا اقدامات انجام شده براي معرفي فناوري هاي نوين کافي نبوده و فرهنگ سازي مناسبي درخصوص مزاياي به کارگيري اين مصالح انجام نشده است.

سازندگان ذي صلاح در حاشيه صنعت ساختمان

به گزارش «صما» بند يازده قطعنامه اجلاس بيستم، جلوگيري از ورود افراد فاقد صلاحيت حرفه اي به صنعت ساختمان بوده است. با توجه به خطر وقوع زلزله و بلاياي طبيعي در کشور، تأمين ايمني ساختمان‌ها براي رفاه و آسايش بهره برداران الزامي است، اما هنوز ساخت و سازها در اختيار افراد فاقد صلاحيت است. سازندگان ذي صلاح در حاشيه صنعت ساختمان قرار دارند و بساز و بفروش هاي غيرحرفه اي در عرصه ساخت و ساز مانور مي دهند.

بند دوازده، بر اجراي مبحث 22 مقررات ملّي ساختمان و طرح جامع ايمني ساختمان ها تاکيد داشت. با اين حال در اين زمينه هم عليرغم پيشنهادات کارشناسان جهت تشکيل و فعاليت گروه هاي مهندسي درخصوص بازديدهاي دوره اي از ساختمان ها و تعمير و نگهداري از آنها، همچنان اين موضوع مورد غفلت قرار گرفته است.

درمجموع با وجود اينکه در سال هاي پيش نيز قطعنامه هايي با بندهاي مختلف در اختتاميه اجلاس ها تصويب و ابلاغ شده، اما درواقع اين قطعنامه ها کمتر به مرحله اجرا و عمل رسيده اند. بنابراين جا دارد که براي اثربخشي بيشتر اجلاس هاي ساليانه، سازمان هاي نظام مهندسي اهتمام و اقدامات بيشتري در اين زمينه انجام دهند.

 


1397/4/14


مادر
گاهي اگر مي بينيم جاده زندگي، صاف و هموار شده است، بدانيم دعاي مادر، چقدر راهگشا است روزهاي ما اگر به جايي برسند، همه از برکت دست به دعا برداشتن کسي است که ادب، روبه رويش زانو زده است
نت

E-report

گزارشهاي الکترونيکي مهندسان ناظر

ارسال با موبايل به شهرداري ها

مشاهده صفحات عمومي آزاد است

بدون نياز به شناسه و کلمه عبور

 صفحات اختصاصي نيازمند شناسه و کلمه عبور است

حرکت با موس قابل توقف مي باشد

کليک بر عناوين خبري و کلمات زير خط دار ،موجب مشاهده مشروح مطلب است


 • مهندسان طبق تبصره 7 مي بايست، گزارشهاي نظارتي خود را به مرجع صدور پروانه تحويل نمايند

 • در برخي مواقع ضروري است به اداره کار هم گزارش نمايند


ناظران بستر الکترونيکي اين مهم را فراهم کرده است

(داراي تاييديه از مراجع ذيصلاح)

اتمام زمان اجراي آزمايشي در منطقه پايلوت

 

اجراي رسمي از بهمن 88

  با ما در ارتباط باشيد

نظرات شما

اهميت زيادي در ناظران دارد

 

 پياده سازي سيستم در شهرداري ها و نظامات مهندسي

کمتر از 3 هفته

بدون نياز به امکانات خاص کامپيوتري

توانمند سازي دستگاه هاي نظارتي

اصول فني و حقوقي گزارش نويسي

مديريت محتواي ساخت


 

حرکت با موس قابل توقف مي باشد

کليک بر عناوين خبري و کلمات زير خط دار ،موجب مشاهده مشروح مطلب است


انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.


بايد بررسي شود چرا سامانه الکترونيکي انتخابات نظام مهندسي تاکنون اجرايي نشده‌استنياز است مهندسان به‌صورت جدي وارد انتخابات شوند و به کساني رأي دهند که داراي برنامه انتخاباتي با جزييات هستندهيچگونه پرداخت غيرقانوني و خارج از روالي به رئيس، اعضاي هيئت رئيسه، هيئت مديره، مديران و کارکنان سازمان صورت نگرفته و بر اساس مصوبات ارکان بالادستي بوده استدرواقع اگر يک مهندس به خوبي نظارت نکند و ساختمان بي‌کيفيتي را تحويل دهد، در همان سطحي قرار مي گيرد که يک مهندس ديگري، ساختمان ها را با دقت بالا و وسواس نظارت مي کند. در چنين شرايطي به طور قطع ارتقاي کيفيت مهندسي نمي‌تواند اتفاق بيفتدبلاتکليفي دستوالعمل ناظر انتخابي در شهرداريتقليل تخلف 7ميلياردي درحد کارکنان سازمان، فرافکني استهزينه هاي جديد، پيامد سياست هاي اشتباه ديروزشهرداري‌ها کمتر به مسائل اجتماعي شهر پرداختندهفت ميليارد به حساب سازمان بازگشتتجربه جهاني نشان داده که دولتها سازنده خوبي نيستند؛ اوج سياست پروژه محوري در قالب مسکن مهر انجام شد که بعد از ۱۱ سال هنوز به اتمام نرسيده استضروري است مسئوليت مديريت بحران شهر تهران را دستگاهي بالاتر از شهرداري بر عهده بگيرد218 هزار حکم تخريب که قابل اجرا نيستسازمان نظام‌مهندسي استان‌ها مجاز به اخذ حق‌الزحمه خدمات مهندسي با توزيع کار بين مهندسان نيستدو بحران جدي در شهرداري ...شيوه‌نامه بر اساس تبصره ۳ الحاقي ماده ۵۲ آيين‌نامه اجرايي قانون (اصلاحي ۱۳۹۴) توسط وزير راه و شهرسازي ابلاغ گرديدآسيب‌هاي دلال‌بازي در انتخاب ناظر ...مهندسان حقيقي همانند مهدسان حقوقي امکان انتخاب يک کار به صورت اختياري داشته باشندسيستم ارجاع نظارت کار معيوب استسازمان نظام‌مهندسي دوره هفتم درگير کاهش درآمدها و صرف غير کارشناسانه منابع، عدم توجه به مقوله استارت آپ‌ها، احيا و تاسيس شرکت‌هاي نوآور و دانش‌بنيان استاعمال شيوه‌نامه جديد در ارجاع کار به مهندسان ناظر الزامي استجزئيات بازگشايي مسير موقت جديد ارجاع نظارت در تهرانانتخابات هيات‌مديره‌هاي استاني عيار مناسبي براي سنجش ميزان مشروعيت اين سازمان و مديران منتخب نزد جامعه مهندسي کشور به‌حساب مي‌آيداگر مي خواهيد بنيان نظام مهندسي را مستحکم کنيد، بگوييد هر بنگاه مهندسي که مي خواهد فعاليت کند، در هيئت مديره آن بايد حتما يک نفر داراي پروانه صلاحيت از سازمان نظام مهندسي باشدمعاون وزير راه و شهرسازي با انتقاد از مواضع رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان ...دردسرهاي يکپارچه‌سازي نظام فني‌و اجراييموضوع ارجاع ناظر در کندبودن صدور پروانه دخيل استوزير راه و شهرسازي فساد در بخش مهندسي را ناشي از لوث مسووليت‌ها در زمينه مديريت شهري دانستاشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي ماندبه هيچ عنوان از موضع خود در اصلاح نظام مهندسي کوتاه نخواهيم آمدتا قبل از تصويب قانون نظام معماري و ساختماني در تاريخ 1/3/1352، هر حرفه مند مهندسي ساختمان، بدون نياز به دارا بودن پروان? اشتغال به کار حرفه اي يا عضويّت درچنان سازماني حسب مورد، خدمات خواسته شده از طرف متقاضيان را ارائه مي داد و ...نظارت شوراي مرکزي بر انتخابات به تعارض منافع مي‌انجامداداره شهر با درآمدهاي پايدار و تخطئه درآمدهاي ناپايدار ساختماني، يک شعار انتخاباتي با تاريخ مصرف مبارزات انتخاباتي است و بر اساس تجارب انتخابات پيشين، پس از انتخابات به سرعت فراموش مي شودشعبه ۴۵ ديوان عدالت اداري شکايت حسن قربانخاني، رئيس سابق سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران در خصوص ابطال تصميم وزير راه و شهرسازي درباره تعليق پروانه اشتغال به مهندسي وي را قانوني ندانست و آن را رد کردبازرساني که قرار است بر عملکرد هيات‌مديره نظارت کنند توسط خود ايشان گزينش مي‌شوندطرح بازآفريني شهري بدون حل کردن مسئله فقر ساکنان محلات فرسوده، تنها آرايش ظاهري يک محله استاهداف برنامه ملي بازآفريني شهريبرگزاري انتخابات، يکي از مهم ترين اقدامات در راستاي گزينش نمايندگان و مديراني شايسته و کاردان با پشتوانه مردمي استگردش مالي سازمان هاي نظام مهندسي ساختمان در سراسر کشور يکهزار و ۵۰۰ ميليارد تومانعمده دلواپسي اين است که تغييرات وزير راه‌ و شهرسازي سبب تضعيف جايگاه سازمان نظام‌مهندسي مي‌شودبايد تا جلسه آتي شوراي مرکزي نظام‌مهندسي ساختمان کشور منتظر ماند و ديد که اين دستور کار جلسه و تهديد به استعفاي اين عضو شورا و شفاف‌سازي رياست سازمان تا چه حد جدي است     

 

    

    • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
    • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

     دزدي افکار= عقيم شدن فکر

     آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 24079 مرتبه نمایش این صفحه: 24768 مرتبه
     logo-samandehi