پنجشنبه 22 آذر 1397
   English     فارسی
دلايل صعود و نزول مشارکت مهندسان در انتخابات نظام‌مهندسي

«صما» بررسي مي‌کند:

دلايل صعود و نزول مشارکت مهندسان در انتخابات نظام‌مهندسي + جدول

صما- مشارکت بالاي راي‌دهندگان در فرايند انتخابات را عموما به‌عنوان شاخصي مثبت و به مفهوم مشروعيت آن انتخابات نزد جامعه راي‌دهندگان مي‌دانند. دلايل صعود و نزول مشارکت مهندسان در انتخابات نظام‌مهندسي +جدول

به گزارش «صما» جامعه مهندسي ساختمان کشور نيز با نزديک به نيم ميليون عضو از اين موضوع مستثني نيست و انتخابات هيات‌مديره‌هاي استاني عيار مناسبي براي سنجش ميزان مشروعيت اين سازمان و مديران منتخب نزد جامعه مهندسي کشور به‌حساب مي‌آيد.

تجربه برگزاري چند انتخاب اخير به‌ويژه انتخابات دوره هفتم نشان مي‌دهد که ميزان مشارکت در انتخابات در استان‌هاي مختلف متفاوت است و مثلا بيشترين مشارکت مربوط به استان ايلام با حدود 78 درصد و کمترين مشارکت نيز در استان تهران با حدود 10 درصد به ثبت رسيده است و ميانگين مشارکت کشوري نيز حدود 35 درصد در دوره هفتم گزارش شده است که در جدول زير به تفکيک قابل رصد است:

دلايل صعود و نزول مشارکت مهندسان در انتخابات نظام‌مهندسي +جدول

اما به‌واقع دلايل اين مشارکت پايين در راي دهي جهت انتخاب مديران سازمان چيست؟

به گزارش «صما» به‌عنوان‌مثال در استان تهران که در دوره گذشته حدود 90 هزار نفر واجد شرايط راي دهي بوده‌اند تنها حدود 10 درصد در انتخابات شرکت کردند و حتي با کمتر از 1000 راي هم امکان عضويت در هيات‌مديره تهران فراهم شد. از دلايل مشارکت پايين مي توان به موارد زير اشاره کرد:

بي‌انگيزگي: از جمعيت بيش از 120هزارنفري سازمان نظام‌مهندسي استان تهران تنها نيمي از آنها داراي پروانه اشتغال به حرفه هستند و مابقي تنها عضو سازمان هستند برخي گمان مي‌کنند که اين اعضا تمايل چنداني به مشارکت در انتخابات ندارند چرا که خود را ذي‌نفع خدمات سازمان نمي‌دانند هرچند که عده‌اي نيز نظري متضاد دارند و اشاره مي‌کنند که اتفاقا اين طيف از اعضا جامعه مناسبي براي اخذ راي به شمار مي‌روند و به‌راحتي مي‌توان آراي آنها را کسب کرد. درمجموع مي‌توان گفت که هيچ‌کدام از اين دو طيف انگيزه لازم براي حضور حداکثري در انتخابات را ندارند.

عملکرد سازمان در خدمات‌دهي: غالب مهندسان گمان مي‌کنند که سازمان خدمات لازم را به آنها ارائه نمي‌کند و به‌نوعي سازمان را خانه صنفي و حرفه‌اي خود نمي‌دانند تا خود را ملزم به همراهي و همکاري و مشارکت در برنامه‌هاي آن بدانند.

عدم شفافيت: برگزاري مجامع، نحوه ارجاع کار، تصويب تراز و بودجه، حساب‌هاي مالي سازمان، چگونگي فعاليت دفاتر نمايندگي، چگونگي استخدام افراد و ... از جمله مواردي است که کمتر به شکلي شفاف اعضا در جريان آنها قرار مي‌گيرند و همين عدم شفافيت بر مشارکت حداقلي اعضا در برنامه‌هاي سازمان تأثيرگذار است.

سبد کانديداها: تنگ شدن دايره نامزدي افراد در انتخابات نيز در اين مسير بي تاثير نيست چرا که صرف وجود کانديداهاي بيشتر مي‌تواند دامنه مشارکت را نيز افزايش دهد هرچند تعداد زياد کانديدا نيز لزوما به مشارکت بيشتر منجر نخواهد شد اما مي‌تواند سلايق متنوع راي‌دهندگان را بيشتر پوشش دهد.

احساس عدم اميد به تغيير رويکردها: احساس نااميدي از عدم‌تغيير در عملکرد و رويکرد سازمان‌ها در دوره‌هاي مختلف باعث شده است که اعضا گمان کنند که ايجاد تغييرات مثبت در سازمان چندان امکان‌پذير نيست و خود را ملزم به حضور جدي در انتخابات نمي‌دانند و همين مشارکت پايين عامل مهمي در انتخاب افرادي است که با ترفندهاي مختلف قادر به جمع‌آوري و کسب آراي حداقلي و حضور در هيات‌مديره مي‌شوند و همين سيکل معيوب باعث عدم‌تغييرات مثبت در سازمان شده که خود را بازتوليد مي‌کند.

عدم برنامه محوري کانديداها: شعار محوري باعث شده است که کانديداها بدون هيچ برنامه مشخصي و صرفا به قصد کسب آرايي که تعداد آن هم لزوما خيلي زياد نيست پا به عرصه انتخابات بگذارند و چون هيچ برنامه مدوني ندارند پس از ورود به هيات‌مديره دچار روزمرگي شده و چون از قبل برنامه‌اي را اعلام نکرده‌اند پس راي‌دهندگان نيز نمي‌توانند مطالبه‌اي را از آنها داشته باشند.

با توجه به مطالب فوق به نظر مي‌رسد که حضور و مشارکت اعضا در انتخابات مقدم بر تشکيل هيات‌مديره قوي براي سازمان است چرا که با مشارکت حداکثري اعضا هم تلاش برخي افراد و گروه‌ها براي برنامه‌ريزي به‌منظور ورود به سازمان با حداقل راي و شيوه‌هاي به‌اصطلاح اتوبوسي با شکست مواجه مي‌شود و هم اينکه پس از انتخاب هيات‌مديره مي‌توانند با مشارکت فعال در مجامع ضمن مطالبه گري از منتخبان خود در قبال برنامه‌هاي سازمان نيز پرسشگري کنند.

از سوي ديگر مشارکت بالاي اعضا در انتخابات خود به‌عنوان پشتوانه‌اي محکم باعث مي‌شود که اقتدار سازمان افزايش‌يافته و هيات‌مديره‌ها نيز به‌عنوان نماينده اکثريت اعضا بتوانند بهتر و بيشتر از حقوق آنها در تعامل و تقابل با ساير ارگان‌هاي ذي‌ربط در صنعت ساختمان دفاع کنند.

از اين رو انتخابات دوره هشتم سازمان نظام‌مهندسي ساختمان مي‌تواند نقطه عطفي براي افزايش مشارکت اعضا بوده و بر مشروعيت و مقبوليت سازمان در نزد افکار عمومي بيفزايد و کانديداها هم سعي کنند به‌جاي ارائه شخص خود به جامعه راي‌دهندگان، برنامه‌هاي خود را جهت کسب راي و اعتلاي سازمان به مهندسان عرضه کنند.

 


1397/4/26

اجراي آزمايشي منطقه 3 (3745 روز گذشته)
•  عملياتي شدن فاز 1 در کرج (3228 روز گذشته)
•  عملياتي شدن فاز 2 در کرج (2863 روز گذشته)
•  نقشه هاي الکترونيکي (2512 روز گذشته)
•  گفتگو با وکيل (1295 روز گذشته))

 • طرح شکايت جعل داده ها : 94/7/1
 • طرح شکايت نشر اکاذيب : 96/2/1

 

 • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است

  ارتباط تلگرامي آنلاين

   


  بدترين کلمات
  بدترين کلمه براي من نمي دانم ، نمي توانم و نمي شود است
  « بناپارت »
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 14973 مرتبه نمایش این صفحه: 16143 مرتبه