پنجشنبه 22 آذر 1397
   English     فارسی
بکارگيري مجري ذي‌صلاح اجباري شد

خزانه‌دار نظام مهندسي تهران در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:

جزئيات بازگشايي مسير موقت جديد ارجاع نظارت در تهران/ بکارگيري مجري ذي‌صلاح اجباري شد

خزانه‌دار سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران خبرداد که با تفاهم صورت گرفته بين سازمان نظام مهندسي تهران و وزارت راه و شهرساز ي مسير موقت جديدي براي اجراي امر ارجاع کار نظارت درسازمان استان تهران بازشده است.

جزئيات بازگشايي مسير موقت جديد ارجاع نظارت در تهران/ بکارگيري مجري ذي‌صلاح اجباري شدبه گزارش «صما» اميرحسين دزفوليان ضمن بيان مطلب فوق در گفت‌وگو با خبرنگار «صما» تاکيد کرد: براساس تفاهم‌هاي اوليه‌اي که صورت گرفته مقرر شده که در شرايط فعلي مهندس ناظر فعلا امکان انتخاب يک کار اختياري را داشته باشد و اين مسير درباره شرکت‌هاي حقوقي نيز مصداق دارد.

اميرحسين دزفوليان ضمن بيان مطلب فوق در گفت‌وگو با خبرنگار «صما» و با تاکيد بر اينکه در موضوع ارجاع کار نظارت درحال حاضر دو بحث وجود دارد و يک بحث مهندسان حقيقي هستند که داراي پروانه اشتغال به کار مهندسي هستند و بحث ديگر نيز مربوط به شرکت‌هاي حقوقي است تاکيد کرد: براساس تفاهم‌نامه صورت گرفته مقررشده که به صورت موقت فعلا مهندسان ناظر داراي پروانه اشتغال به صورت محدود مي‌توانند در طول سال يک کار را انتخاب کنند.

وي با تاکيد بر اينکه اين انتخاب ممکن است توسط مالکان يا توسط مهندسان باشد گفت: ممکن است ناظر مالک را بشناسد يا بالعکس مالک ناظر را بشناسد که در نهايت هيچ فرقي نمي‌کند و اگر درچارچوب احراز صلاحيت واگذاري پروژه باشند، مالک يا ناظر مي‌توانند يک پروژه را به صورت اختياري انتخاب کنند.

دزفوليان با تاکيد براينکه درباره موضوع ارجاع کاريک گروه پنج نفره از نظام مهندسي و يک گروه پنج نفره از وزارتخانه راه وشهرسازي تشکيل شده است تاکيد کرد: فعلا با تفاهمي که در نظام مهندسي و تعاملاتي که با وزارتخانه صورت گرفته اين تصميم برقرارشده است، اما اين تصميم‌گيري به صوت موقت است و اين مسير فعلا به صورت موقت بازگشايي شده است.

خزانه دار سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران درعين حال با تاکيد براينکه به خاطر اينکه کيفيت ساخت وساز بالارود و نيز کسب وکار مهندسي رونق بگيرد سازمان نظام مهندسي مالکان را ملزم کرده است که نسبت به انتخاب مهندس مجري نيز اقدام کنند يادآورشد: براين اساس انتخاب مهندس مجري ذي صلاح درکنار انتخاب اختياري مهندس ناظر اجباري شده است که اين الزام هم دربحث معيشتي مهندسان و هم در بحث ارتقاي کيفيت مهندسي نيز موثر خواهد بود.

وي گفت: حدود دو هفته است اين مساله اجباري شده است البته شهرداري اين الزام را ندارد اما آنچه که در اختيار سازمان نظام مهندسي بوده است الزامي شده است.

دزفوليان همچنين گفت: درمرحله دوم در مسيري حرکت و برنامه ريزي مي‌کنيم که شرکت‌هاي حقوقي نيز امکان انتخاب يک پروژه انتخابي را داشته باشند.

خزانه‌دار سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران در ادامه با بيان اينکه درحال حاضر به طور ميانگين متراژهايي که به عنوان ميانگين ساخت و ساز درتهران مطرح مي‌شود متغيراست خاطرنشان ساخت: بررسي‌ها حاکي از آن است که از 200 ميليون مترمربع تا 300 ميليون مترمربع ظرفيت خالي اشتغال مهندسي است حال فرض کنيد درتهران به طورميانگين 250 ميليون مترمربع ظرفيت خالي مهندسي موجود است و آماده ايجاد اشتغال به‌کار هستند اما کاري که در سطح تهران موجود است 11 ميليون مترمربع است يعني به نسبت ظرفيت اشتغال مهندسي، حدودا چهار درصد کار در شهر تهران موجود است.

وي با تاکيد براينکه اگر سيستم ارجاع کار برداشته شود ممکن است شرکت‌هايي که مي‌توانند ارتباطات خاصي با دفاتر الکترونيک شهرداري، مالکان و ... برقرار کنند کارها را قبضه کنند تاکيد کرد: حذف ارجاع نظارت ممکن است سبب شود کارها بين چند شرکت محدود قبضه شود و مابقي مهندسان که تعداد آنها در تهران 120 هزار نفراست و حدودا 30 الي 40 هزار نفر آنها فعال هستند عملا کاري به آنها ارجاع نشود.

خزانه‌دار سازمان نظام مهندسي ساختمان تاکيد کرد: با اين شرايط سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران به منظور برقراري عدالت در حال توزيع کار به‌صورت قطره چکاني بين مهندسان است.

وي همچنين گفت: مشکل است اين است که اگر سازنده اي براي مصرف شخصي اقدم به ساخت وساز کند قطعا بهترين مصالح را براي ساخت وساز خود به کارمي برد اما با توجه به سودجويي برخي از سازندگان ممکن است اگر براي مصارف غير شخصي باشد مسايل کيفي را ناديده بگريند و بر اين اساس لازم است که با تغيير در فرآيند ارجاع نظارت کار حتما تدابير لازم براي پيشگيري از اين مساله در نظرگرفته شود.

 


1397/5/3

اجراي آزمايشي منطقه 3 (3745 روز گذشته)
•  عملياتي شدن فاز 1 در کرج (3228 روز گذشته)
•  عملياتي شدن فاز 2 در کرج (2863 روز گذشته)
•  نقشه هاي الکترونيکي (2512 روز گذشته)
•  گفتگو با وکيل (1295 روز گذشته))

 • طرح شکايت جعل داده ها : 94/7/1
 • طرح شکايت نشر اکاذيب : 96/2/1

 

 • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است

  ارتباط تلگرامي آنلاين

   


  بدترين کلمات
  بدترين کلمه براي من نمي دانم ، نمي توانم و نمي شود است
  « بناپارت »
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 14973 مرتبه نمایش این صفحه: 16143 مرتبه