پنجشنبه 22 آذر 1397
   English     فارسی
چگونه بفهميم کمبود ويتامين D داريم؟

الو دکتر

چگونه بفهميم کمبود ويتامين D داريم؟

کمبود ويتامين D نشانه هايي دارد که اگر به آن ها توجه کنيم مي توانيم با رعايت نکاتي آن را درمان کنيم.

چگونه بفهميم کمبود ويتامين D داريم؟

در اين مطلب مي خوانيد

ويتامين D از ويتامين هاي ضروري براي بدن است که کمبود آن در بدن مي تواند براي سلامتي بدن خلل ايجاد کند. حتما مي پرسيدچگونه بفهميم کمبود ويتامين D داريم؟ اين مقاله را بخوانيد تا پاسخ سوالتان را دريابيد.

1- استخوان‌هاي‌تان درد مي‌کنند

کمبود ويتامين D به خصوص در زمستان‌ها در بزرگسالان ممکن است به درد استخوان‌ها و عضلات بينجامد و همچنين خشکي صبحگاهي مفاصل هنگام بيدار شدن از خواب ممکن است رخ دهد.

2- احساس افسردگي مي‌کنيد

ظاهر ويتامين D ميزان ناقل عصبي سروتونين را در مغز افزايش مي‌دهد و سروتونين مي‌تواند باعث بهبود خلق و خوي شما شود.

يک بررسي کوچک در سال ۱۹۹۸ نشان داد که افراد سالمي که در طول زمستان مکمل‌هاي ويتامين D دريافت کرد‌ه‌اند، نسبت به افرادي که ويتامين D دريافت نکرده بودند، عواطف مثبت بيشتري را گزارش مي‌کنند. اما يک بررسي بزرگتر در زنان بالاي ۷۰ سال
نتوانست اثر قابل‌توجه بر سلامت رواني با تجويز ويتامين D را ثابت کند.

3- پنجاه ساله يا بيشتر هستيد

با افزايش سن شما پوست‌تان ديگر به اندازه سنين پايين‌تر ويتامين D نمي‌سازد و توانايي‌ کليه‌ها هم در تبديل کردن ويتامين D به شکل فعال آن که در بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرد، کاهش مي‌يابد. افراد در سنين بالاتر همچنين ممکن است زمان بيشتري درون خانه بمانند و کمتر از تابش آفتاب برخوردار شوند.

4- اضافه وزن داريد يا چاق هستيد

ميزان توليد ويتامين D در بدن افرادي که اضافه وزن دارند، تغييري نمي‌کند، اما ميزان بالاي چربي بدني بر غلظت ويتامين D در خون تاثير مي‌گذارد. علت اين است که ويتامين D محلول در چربي است، در نتيجه هر چه چربي بدني بيشتري داشته باشيد، اين ويتامين به اصطلاح بيشتر در بدن‌تان »رقيق مي‌شود». افرادي که اضافه وزن دارند يا چاقند ممکن است نياز روزانه بيشتري به ويتامين D داشته باشند تا اين اثر را خنثي کند.

5- پوست تيره‌تري داريد

بررسي‌ها نشان‌دهنده تفاوت‌هاي جمعيت‌شناختي مشخصي در ميزان کمبود ويتامين‌ ‌D در ميان افراد بر حسب رنگ پوست‌شان است.

رنگدانه ملانين پوست مانند يک ضدآفتاب طبيعي عمل مي‌کند. يک کرم ضدآفتاب با فاکتور حفاظتي در برابر خورشيد (SPF) برابر ۳۰ توانايي پوست براي ساختن ويتامين D را تا ۹۷ درصد کاهش مي‌دهد.

فردي که پوست بسيار تيره‌اي دارد نسبت به فردي با پوست بسيار روشن نياز به ۱۰ برابر تابش آفتاب بيشتر به پوست دارد تا به همان اندازه فرد با پوست روشن، ويتامين D توليد کند.

6- پوست سرتان زيادي عرق مي‌کند

يک قرن پيش يکي از شکايات رايج تازه مادران در هنگام مراجعه به پزشک عرق کردن سرشان بود.عرق کردن سر يکي از نخستين نشانه‌هاي کلاسيک کمبود ويتامين D بود.

7- مشکل روده‌اي داريد

افراد دچار بيماري کرون، سلياک و ساير بيماري‌هاي التهابي روده ممکن است در معرض خطر بيشتر کمبود ويتامين D باشند، زيرا اين عوارض گوارش بر جذب چربي تاثير بگذارند. اختلال در جذب چربي در اين چنين بيماري‌هايي و ساير بيماري‌هاي گوارشي ممکن است به نوبه خود به جذب کمتر ويتامين‌هاي محلول در چربي مانند ويتامين ‌D بينجامد.

 


1397/5/6

اجراي آزمايشي منطقه 3 (3745 روز گذشته)
•  عملياتي شدن فاز 1 در کرج (3228 روز گذشته)
•  عملياتي شدن فاز 2 در کرج (2863 روز گذشته)
•  نقشه هاي الکترونيکي (2512 روز گذشته)
•  گفتگو با وکيل (1295 روز گذشته))

 • طرح شکايت جعل داده ها : 94/7/1
 • طرح شکايت نشر اکاذيب : 96/2/1

 

 • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است

  ارتباط تلگرامي آنلاين

   


  بدترين کلمات
  بدترين کلمه براي من نمي دانم ، نمي توانم و نمي شود است
  « بناپارت »
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 14973 مرتبه نمایش این صفحه: 16143 مرتبه