پنجشنبه 22 آذر 1397
   English     فارسی
سه دليل عمده براي کاهش مشارکت مهندسان در برنامه‌هاي سازماني

خرم در گفت‌وگو با «صما»:

سه دليل عمده براي کاهش مشارکت مهندسان در برنامه‌هاي سازماني/ تشريح نقاط مبهم در بودجه نظام‌مهندسي‌ها

رئيس سازمان نظام‌مهندسي استان تهران بابيان اينکه در حال حاضر سازمان نظام‌مهندسي دوره هفتم درگير کاهش درآمدها و صرف غير کارشناسانه منابع، عدم توجه به مقوله استارت آپ‌ها، احيا و تاسيس شرکت‌هاي نوآور و دانش‌بنيان است، گفت: دوره هشتم به‌واسطه عمر 24 ساله سازمان نظام‌مهندسي دوره بازنگري، تغيير ساختار و تحول در طرح و برنامه است. سه دليل عمده براي کاهش مشارکت مهندسان در برنامه‌هاي سازماني/ تشريح نقاط مبهم در بودجه نظام‌مهندسي‌هابه گزارش «صما» احمد خرم بابيان مطلب فوق در گفت‌وگو با «صما» گفت: يکي از مسائلي که در حال حاضر گريبان‎گير سازمان نظام‌مهندسي است مربوط به منابع مالي است، در دوره هفتم اين منابع محدودتر شده و بدون ترديد به‌واسطه همين موضوع عمليات، طرح و برنامه سازمان در دوره هشتم به چالش کشيده خواهد شد.

رئيس سازمان نظام‌مهندسي استان تهران با بيان اينکه خروج از چالش‌هاي هزينه‌کرد و درآمدزايي در سازمان نظام مهندسي منوط به اصلاح ساختار بودجه سال 97 شوراي مرکزي سازمان نظام‌مهندسي است گفت: بودجه سال 97 شوراي مرکزي چند نقطه ابهام دارد که بايد اين موارد در دوره هشتم اصلاح و احيا شود.

نمره مشارکت شوراي مرکزي نظام مهندسي با اعضا زير 30 است

 

خرم موضوع قابل ابهام در هزينه‌کرد بودجه شوراي مرکزي را در عدم عملکرد مطلوب در بخش ارتباطات دانست و در اين خصوص گفت: علي‌رغم هزينه کلان در خصوص قبوض تلفن و پيامک در ساختار سازماني شوراي مرکزي، عملکرد مطلوبي در خصوص ارتباطات شوراي مرکزي با سازمان‌ها و اعضاي 500 هزارنفري نداشته‌ايم؛ و در حال حاضر نمره اين ارتباطات ضعيف از 100 امتياز زير 30 است.

خرم در خصوص مسئله دوم قابل اصلاح در حوزه هزينه کرد بودجه گفت: مسئله دوم در خصوص هزينه‌هاي همايش‌ها، نمايشگاه‌ها و کنفرانس‌ها است که علي‌رغم اين هزينه‌ها خروجي مطلوبي از اين مباحث علمي خارج نمي‌شود که اين مورد بايد در دوره هشتم احيا و اصلاح شود.

انتقاد از کاهش برنامه‌هاي آموزشي سازمان

وي در ادامه به مقوله کاهش برنامه‌هاي آموزشي سازمان داشت و در اين خصوص گفت: در حال حاضر بودجه آزمون حرفه مهندسي و بودجه کارشناسي ماده 27 قانون نظام‌مهندسي بسيار اندک و نزديک به صفر است.

رئيس سازمان نظام‌مهندسي استان تهران گفت: علاوه بر موارد بالا هم‌اکنون سرمايه‌گذاري اندک در صندوق مشترک و عدم توجه به عمليات احداث ساختمان شوراي مرکزي مبين اين موضوع است که در دوره هشتم بايد اصلاحاتي در خصوص بودجه انجام دهيم.

خرم با اشاره به اينکه همه اين موارد به‌خوبي نشان مي‌دهد مسائل اصلي سازمان تعطيل‌شده است گفت: کاهش منابع بيانگر اين موضوع است که در دوره هشتم بايد نگاه حرفه‌اي به مقوله منابع درآمدي پايدار و هزينه کرد داشته باشيم.

نوآوري حلقه مفقوده بخش ساختمان و مسکن است

رئيس سازمان نظام‌مهندسي استان تهران با اشاره به اينکه قانون‌گذار اين منابع را براي سازمان نظام‌مهندسي لحاظ کرده است. گفت: بايد راهکارهاي جدي براي عملياتي شدن آن تعبيه و طراحي شود.

به اعتقاد خرم دوره هشتم هيئت‌مديره سازمان نظام‌مهندسي فرصت مغتنمي براي توجه به مقوله دانش و فناوري است در اين خصوص افزود: نوآوري حلقه مفقوده بخش ساختمان و مسکن است که در طي سال‌هاي اخير ناديده گرفته‌شده است.

وي گفت: متأسفانه در مقوله نوآوري شرکت‌هاي استارت آپي دچار نسيان شده و شرکت‌هاي دانش‌بنيان بسيار ضعيف شده‌اند.

خرم با اشاره به اينکه زمان آن رسيده تمامي سازمان‌هاي نظام‌مهندسي استان‌ها مراکز نوآوري را تأسيس و احيا کنند. عنوان کرد: در طي سال‌هاي اخير اقدامات ارزنده‌اي براي تقويت و رشد اين مراکز انجام‌نشده است.

سه دليل عمده براي کاهش مشارکت مهندسان در برنامه‌هاي سازماني

وي در خصوص کاهش مشارکت اعضا در انتخابات و مجامع به سه نکته ضعف سامانه و ارتباطات سازمان، عدم حل مشکلات اعضا توسط سازمان نظام‌مهندسي و رکود ساخت‌وساز اشاره داشت و در خصوص کم‌کاري سازمان نظام‌مهندسي نسبت به اعضاي خود گفت: سازمان نتوانسته بيمه، ماليات، امور حقوقي و امور بانکي اعضاي خود را به‌خوبي رفع‌ورجوع کند. البته به‌تازگي سازمان نظام‌مهندسي کميته‌اي با عنوان کميته حقوقي و ماليات را در بدنه خود احداث کرده‌اند.

وي در خصوص نقش رکود ساخت‌وساز در کاهش مشارکت اعضا در برنامه‌هاي سازمان نظام‌مهندسي گفت: در حال حاضر به علت رکود ساخت‌وساز بخشي از مهندسان از چرخه ساخت‌وساز خارج‌شده‌اند؛ که اين مورد مي‌طلبد دولت در جهت تحول و رونق در ساخت‌وساز حرکت جدي کند.

خرم با اشاره به اينکه احياي ساخت‌وساز مي‌تواند نجات‌بخش حيات 180 رشته صنعتي مرتبط با صنعت ساخت‌وساز باشد. درنهايت گفت: توجه به بافت فرسوده، فعال کردن پروژه‌هاي عمراني، اصلاح سيستم تسهيلات بانکي مي‌تواند به بخش ساخت‌وساز رونق بدهد و تحول عظيمي را در اشتغال مهندسان ايفا خواهد کرد.

انتهاي پيام /

 


1397/5/7

اجراي آزمايشي منطقه 3 (3745 روز گذشته)
•  عملياتي شدن فاز 1 در کرج (3228 روز گذشته)
•  عملياتي شدن فاز 2 در کرج (2863 روز گذشته)
•  نقشه هاي الکترونيکي (2512 روز گذشته)
•  گفتگو با وکيل (1295 روز گذشته))

 • طرح شکايت جعل داده ها : 94/7/1
 • طرح شکايت نشر اکاذيب : 96/2/1

 

 • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است

  ارتباط تلگرامي آنلاين

   


  بدترين کلمات
  بدترين کلمه براي من نمي دانم ، نمي توانم و نمي شود است
  « بناپارت »
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 14973 مرتبه نمایش این صفحه: 16143 مرتبه