English     فارسی
اختيار نظام‌مهندسي به‌دست رانت‌خواران و امضافروشان افتاده‌است

نخستين رئيس سازمان نظام‌مهندسي ساختمان:

اختيار نظام‌مهندسي به‌دست رانت‌خواران و امضافروشان افتاده‌است

نخستين رئيس سازمان نظام‌مهندسي ساختمان با بيان اينکه اقدامات وزير راه و شهرسازي در مبارزه با فسادي که دامان سازمان نظام‌مهندسي ساختمان کشور را گرفته تازه آغاز راه مبارزه با فساد در اين سازمان است گفت: مهندسان بايد با شرکت در انتخابات اختيار خود را از دست رانت‌خواران و امضا فروشان بيرون آورند. غرضي: اختيار نظام‌مهندسي به‌دست رانت‌خواران و امضافروشان افتاده‌است

سيد محمد غرضي، نخستين رئيس سازمان نظام‌مهندسي ساختمان و يکي از بنيان‌گذاران اين سازمان بابيان اينکه گرفتاري مجموعه نظام‌مهندسي اعم از شوراي مرکزي، دولت و مجلس اين است که مجموعه فوق توانايي آن را که بتوانند نيروهاي نظام‌مهندسي را به شغل حلال مشغول کند ندارد گفت: اين مجموعه حتي از پس راضي کردن مهندسان و تأمين معيشت آن‌ها عاجز است و بنده به‌عنوان فردي که بيش از ۲۰ سال از عمر خود را صرف ارتقاء و تأثيرگذاري اين نهاد حرفه‌اي کرده‌ام و در اين مدت هيچ‌گونه حاشيه و يا شکايتي در پرونده خود ندارم يادآور مي‌شوم که در حال حاضر اين نهاد تخصصي نتوانسته است به اهداف عالي خود برسد و فنّاوري را وارد ساختمان کند.

وي با تأکيد بر اينکه سازمان نظام‌مهندسي بايد تجربيات عمر ۳۰ ساله خود را چراغ راه آينده قرار دهد تصريح کرد: اين نهاد تخصصي به‌جاي اينکه حاکميت سرمايه‌بر نيروي انساني را تقويت کند بايد به سويي حرکت کند که حاکميت نيروي فني در امر ساخت‌وساز تعريف شود.

غرضي چند نمونه از فسادهايي را که آخوندي در حال مبارزه با آن است را برشمرد و گفت: برخي از مهندسان کم‌فروشي مي‌کنند و بااينکه پول مي‌گيرند ولي وظايف خود را به‌درستي انجام نمي‌دهند و باعث مي‌شوند تا خريداران به‌جاي آنکه ساختمان را محلي امن تلقي کنند آن را ناايمن بدانند.

وي افزود: البته بايد در نظر گرفت مسائل و فسادي که در حال حاضر موجود است در عرض يکي دو روز و يا يک دولت خاص به وجود نيامده بلکه به‌صورت مستمر تداوم‌ يافته است به هر صورت بايد اقدامات ضد فساد و اصلاحاتي که در اين زمينه وزير راه و شهرسازي فعلي شروع کرده است تداوم يابد.

غرضي با تأکيد بر اينکه فسادهاي رايجي که در سازمان نظام‌مهندسي وجود دارد ناشي از اين است که به‌جاي اينکه فنّاوري صحبت کند فساد در مجموعه حرف اول را مي‌زند، اظهار کرد: اقدامات آخوندي در اين زمينه گام‌هاي ابتدايي اين مسير است البته ناگفته نماند که بنده وارد دعواهاي سياسي نمي‌شوم. در ابتداي تشکيل سازمان نظام‌مهندسي اهداف ما کمک به ورود فنّاوري در ساختمان بود اما امروزه اين سازمان از چنين هدف والايي دور و منجر به گرفتاري‌هاي اشخاص شده است.

اولين رئيس سازمان نظام‌مهندسي ساختمان بابيان اينکه يک عده‌اي در سازمان نظام‌مهندسي مقصر هستند گفت: همين چرخه مذکور باعث مي‌شود تا دائم آدم‌هايي در رفت و آمد باشند و اين سازمان را به فساد بکشانند زيرا آن‌ها هدف اصلي اين سازمان را گم‌ کرده‌اند.

وي در زمينه? اخبار منتشر شده در مورد جعل مدرک رئيس سابق سازمان نيز گفت: اين شخص براي خود جهنم دنيا و آخرت را از پيش خريداري کرده است و خدا به ملتي رحم کند که مسئولين آن دچار فساد شده‌اند و تازه بايد توجه کرد که اين مسئله شايد به‌ تنهايي و يک مورد نباشد و ده‌ها نفر نيز با جعل مدرک شروع به کار مهندسي کرده باشند.

غرضي در ادامه اين گفتگو با يادآوري تاريخ ۱۰۰ ساله ايران به خبرنگار پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي گفت: کشور ايران درزماني که ۴ کشور بيشتر انتخابات نداشتند، سلطنت مطلق را به مشروطه تغيير داد بعد از آن نيز فرزندان آن‌ها در پيروي از پدران خود حکومت مشروطه را به حکومت جمهوري تغيير دادند که رکن اصلي آن آراي مردمي است و با اين مقدمه بايد در مورد اوضاع کنوني که براي سازمان نظام‌مهندسي به وجود آمده گفت مهندسان جمهوريت را قدر نمي‌دانند و با شرکت نکردن در انتخابات نظام‌مهندسي حقوق خود را ضايع کرده و باعث عدم ارتقا خود و ديگران مي‌شوند که همين امر توانايي همکاري و همدلي را از جامعه مهندسان سلب کرده است. افزون بر اين باعث فسادهاي گسترده شده و يا اينکه جعل مدرک را رايج کرده که آسيب‌هاي بسيار جبران‌ناپذيري را براي مردم به وجود مي‌آورد.

وي افزود: به‌جاي آنکه قاطبه مهندسان در انتخابات شرکت کنند و باعث رقابت سالم در آن شوند که منجر به ورود فنّاوري در اداره کشور شود گرفتاري‌هاي اين مرزوبوم را افزون کرده و اختيار خود را به دست رانت‌خواران و امضا فروشان و غيره مي‌دهند که نبايد فراموش کرد اين قول الهي است که کساني که نعمت خدا را شاکر نباشد نعمت از آن‌ها سلب مي‌شود.

غرضي در پايان گفت: به‌طور مثال از ۱۲۰ هزار عضو نظام‌مهندسي تهران به دليل عملکرد بد و ضعيف مديران فقط ۷ الي ۸ هزار نفر در انتخابات دوره‌اي نظام‌مهندسي شرکت مي‌کنند که آن‌ها نيز به نظر مي‌آيد با خريدوفروش رأي همراه است.

 

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 


1397/7/10

سه شنبه 25 تير 1398
E-report
شناسه کاربری
کلمه عبور

براي ورود به سيستم ابتدا با کيک بر شکل روبرو ثبت اطلاعات کاربري فرماييد

لطفا قبل از تنظيم اولين گزارش بخش تذکرات بازبيني شود

 • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد

  • در صورت نياز به مشاوره در خصوص تنظيم لايحه دفاعيه شوراي انتظامي با شماره 09121694716 در ساعات اداري تماس حاصل فرماييد.

    

   •  تلگرام شماره 09121694716
   • ارتباط آنلاين با مدير سايت 

       


       بخش مهم زندگي ما
       سعادت ديگران بخشي مهم از خوشبختي ماست.
       رنان
       آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 5279 مرتبه نمایش این صفحه: 5748 مرتبه