English     فارسی
طرحي که ۳۰ سال پيش بايد اجرايي مي‌شد

معاون شهردار تهران مطرح کرد:

طرحي که ۳۰ سال پيش بايد اجرايي مي‌شد/ انتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد خورد

انتظار مي رود با انتشار اطلاعات شهرسازي شهر تهران ضمن جلوگيري از بسياري از ناهنجاري ها و زمينه هاي بروز فساد، ساخت و ساز استاندارد نيز با جديت بيشتري دنبال شود. طرحي که ۳۰ سال پيش بايد اجرايي مي‌شد/ انتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد خورد

طرح الزام شهرداري تهران به انتشار اطلاعات شهرسازي اواخر مهرماه امسال تصويب شد و شهرداري بايد در مهلت مشخص اين اطلاعات را در سامانه شفافيت http://shafaf.tehran.ir در اختيار عموم قرار دهد.

بسياري از کارشناسان اجراي اين طرح را پاياني بر ساخت و سازهاي يک شبه و رانتي و آغازي بر نظارت همگاني بر فرآيندهاي ساخت و ساز در پايتخت مي دانند؛ طرحي که مي گويند در صورت ضمانت اجراي دقيق آن، روز مرگ امضاهاي طلايي در اين حوزه فرا خواهد رسيد.

اعضاي پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران که در انتخابات 29 ارديبهشت ماه سال 96 برگزيده شدند از آغاز فعاليت شعار شفافيت سر دادند و در مصوبه هاي خود تلاش کردند براي تحقق اين شعار سنگ تمام بگذارند.

در اين رهگذر همکاري کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران، کميته شفافيت شوراي شهر و معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران براي به حداقل رساندن تخلفات در ساخت و ساز در ارائه طرح الزام شهرداري تهران به انتشار عمومي اطلاعات شهرسازي اجرايي شد.

پيش از اجراي طرح انتشار عمومي اطلاعات شهرسازي تهران،سامانه شفافيت به منظور بارگذاري اطلاعات مختلف مربوط به حوزه شهري از جمله قراردادهاي با مبلغ بالاي 250 ميليون تومان راه اندازي شد.

بخشنامه ممنوعيت صدور هولوگرام براي ساخت و سازها نيز از ديگر اقدام ها در اين دوره مديريت شهري بود که در زمان تصدي محمد علي نجفي در شهرداري صادر شد.

سيد محمد علي افشاني که از 23 ارديبهشت ماه امسال سکان شهرداري تهران را به دست گرفته اعلام کرده است که تا پايان سال صدور پروانه هاي ساختماني هوشمند و الکترونيک خواهد شد؛ اقدامي که اجراي آن نيز در مسير شفاف سازي و مبارزه با فساد و رانت تلقي مي شود.

*تکاليف شهرداري

طرح الزام شهرداري تهران به انتشار عمومي اطلاعات شهرسازي در سه ماده و چند بند مصوب شده و تکاليفي را برعهده شهرداري تهران قرار داده است.

بر اين اساس شهرداري تهران مکلف شده طي 2 ماه از زمان ابلاغ مصوبه، نسبت به برقراري دسترسي عمومي و برخط تمامي اطلاعات لازم درخصوص پلاک هاي ثبتي‌هايي که از ابتداي فروردين 97 تشکيل پرونده داده اند و پروانه اخذ کرده‌اند، اقدام کند.

در اين طرح تمام اطلاعات شهرسازي و معماري پرونده‌ها شامل پهنه طرح تفصيلي، نوع کاربري املاک و اراضي، ميزان سطح اشغال، ميزان طبقات مجاز، بر و کف و ابعاد ملک و ساير اطلاعات فني از جمله کروکي، پلان‌هاي معماري ملک، وضعيت درختان، باغ و غيرباغ بودن ملک و گزارش‌هاي مهندسان ناظر درخصوص فرآيند انجام عمليات ساختماني در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

همچنين در ماده دوم اين طرح، شهرداري تهران مکلف شده طي دو ماه نسبت به انتشار اطلاعات مربوط به تثبيت و تغيير کاربرد هر يک از پرونده‌هايي که از ابتداي سال 97 براي آنها پروانه صادر شده اقدام کند چراکه بسياري از تخلف هايي که در مناطق 22 گانه صورت مي‌گيرد در حوزه تثبيت يا تغيير کاربرد است که با رويکرد درآمدزايي نسبت به تبديل فضاي مسکوني به اداري و تجاري يا ساير تغيير کاربردها صورت مي‌گيرد.

در ماده سوم، شهرداري مکلف شده طي پنج ماه نسبت به برقراري دسترسي عمومي به مجموعه‌اي از اطلاعات طرح تفصيلي از جمله ايجاد گزينه‌اي براي نمايش لايه‌هاي مختلف طرح تفصيلي روي نقشه‌هاي اطلاعات مکاني شهرداري تهران که امکان دسترسي به اطلاعات متعدد پرونده‌ها از جمله حداکثر تراکم مجاز براي هر پلاک ثبتي و کاربري‌هاي مجاز و کاربرد موجود و مجاز يا در محدوده آنچه نوع طرح‌هاي شهري قرار است اجرا شود، ميسر شود.

**حفظ حريم شخصي افراد

بهاره آروين عضو هيات رئيسه شوراي اسلامي شهر تهران اعلام کرد که با اجراي اين مصوبه شفافيت از طريق نظارت عمومي شهروندان افزايش مي يابد.

وي تاکيد کرد: در اجراي اين طرح حريم خصوصي مالک با عدم انتشار اطلاعات شخصي وي حفظ مي شود و تنها اطلاعات ملک و نقشه آن انتشار مي يابد.

**اتفاقي که 30 سال پيش بايد مي افتاد

پيروز حناچي معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران در جلسه بررسي اين موضوع گفته بود که اين لايحه 30 سال پيش بايد تصويب مي شد که تاکنون از بسياري از تخلفات جلوگيري مي کرد.

او اين را هم گفت که در بسياري از شهرهاي دنيا پروانه هاي ساختماني که صادر مي شود در اختيار عموم قرار مي گيرد؛ حتي در شهر لندن براي کشيدن لوله آب مقابل خانه مالک از وي اجازه مي گيرند و با وي مکاتبه مي کنند.

**شفاف سازي جنبه بازدارندگي دارد

علي اعطا سخنگوي شوراي اسلامي شهر تهران و عضو کميسيون معماري و شهرسازي، اجراي اين طرح را باهدف شفاف سازي اطلاعات دانست و گفت: اينکه شهروندان اطلاعات محله خود و هر نقطه اي از شهر را، مانند پيش بيني هايي که براي توسعه محله شده در اختيار داشته باشند، اتفاق مطلوبي است.

وي گفت: وقتي اطلاعات شفاف مي شود با توجه به اينکه حوزه شهرسازي حوزه اي است که خيلي در معرض خطر تخلف و رانت قرار دارد، جنبه بازدارندگي ايجاد مي کند.

اعطا تاکيد کرد: در فضاي شفاف کساني که بخواهند خطا کنند بسختي مي توانند اين کار را انجام دهند و طبيعي است که در فضاي مبهم کارشان راحت تر پيش مي رود.

عضو شوراي شهر تهران جنبه سوم شفاف سازي در حوزه شهرسازي را نظارت و پيگيري عنوان و بيان کرد:با شفافيت در اطلاع رساني حوزه شهرسازي وقتي پروانه ها صادر مي شود و دسترسي عمومي به اطلاعات آن پروانه وجود دارد، نظارت عمومي شکل مي گيرد و فضايي شکل مي گيرد که شهروندان اگر تخلفي ديدند آن را پيگيري کنند.

وي اظهارداشت: با تصويب اين طرح نظارت اجتماعي نهادهاي مدني شامل تشکل ها، رسانه ها و شوراياري ها افزايش مي يابد.

**اهميت ضمانت اجراي طرح

الهام فخاري عضو کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران ضرورت ضمانت اجراي اين طرح را بسيار مهم دانست و به خبرنگار ايرنا اظهارداشت: اين طرح از آن نظر که در مسير اطلاع رساني و آگاهي بخشي گام بر مي دارد و شهروندان را از اتفاقات شهر، محله و مجاورتشان آگاه مي کند، مثبت است اما صرف آگاهي راه حل مساله پيشگيري از تخلف و تضييع حقوق و مقابله با فساد نيست.

فخاري تاکيد کرد: آگاهي لازم است اما کافي نيست و بايد ساز و کار ضمانت اجرايي براي آن تعريف شود.

اين عضو شوراي شهر تهران افزود: در برخي موارد آگاهي شهروندان و شکايت آنان از يک ساخت و ساز منجر به توقف پروژه و تامين مصلحت عمومي نشده است.

**ايجاد زمينه نظارت همگاني

محمد سالاري رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي شهر تهران نيز در باره طرح اظهارداشت: مجموعه سازوکارها براي جلوگيري از تخلف هاي شهرسازي نتوانسته از تخلف ها جلوگيري کند و نظارت همگاني تنها کاري است که مي تواند کارساز باشد.

وي خاطرنشان کرد: متاسفانه تصميم گيران متخلف در حوزه شهرسازي مواخذه نمي شوند اما شخص يا مالک، مقصر جلوه داده مي شود.

سالاري اظهارداشت: پس از تصويب اين طرح، تشکل‌هاي حرفه‌اي، انجمن‌هاي معماري و شهرسازي و ساير ديده‌بان‌هاي شهري که ماموريت‌هاي شهرسازي را رصد مي‌کنند و رعايت طرح تفصيلي و قوانين و مقررات ساخت و ساز برايشان اهميت دارد مي‌توانند پرونده‌هاي شهرسازي را ارزيابي و بر آنها نظارت کنند.

رئيس کميسيون شهرسازي شوراي اسلامي شهر تهران چندي پيش گفته بود: تعداد پرونده هاي تخلف ثبت شده در کميسيون ماده 100 بيش از تعداد پروانه هاي بهره برداري صادر شده است که نشان مي دهد قوانين موجود در اين زمينه بازدارندگي لازم و کافي را ندارند.

سالاري همچنين در گفت وگو با خبرنگار ايرنا با بيان اينکه ميزان تخلفات در شهر تهران گسترده و افسار گسيخته شده و بايد رويکرد برخورد با تصميم گيران متخلف به جاي برخورد با تخلف مورد توجه مسئولان قضايي قرار گيرد، اظهارداشت: براساس گزارش اداره کل امور اجرايي کميسيون ماده صد و اداره کل معماري و ساختمان معاونت شهرسازي شهرداري تهران در چهار ماه اول امسال سه هزار و 300 پرونده به کميسيون هاي مختلف ماده صد ارسال شده است که نشان مي دهد به تعداد صدور مجوز ساخت تخلف وجود دارد.

وي با بيان اينکه همه پرونده هاي شهرداري در حوزه شهرسازي تخلف دارد افزود: معدود پرونده هايي هستند که تخلف ندارند اما برخي پرونده ها داراي چند تخلف است.

عضو شوراي شهر تهران عنوان کرد: اين ميزان تخلف در مقياس بزرگ بسيار زياد شده و علت اين است که پايتخت داراي ارزش افزوده است و سود کلاني نصيب کساني که در حوزه ساخت و ساز هستند، مي شود.

وي يادآورشد: مجازات تعيين شده براي جرم در حوزه ساخت و ساز بازدارنده نيست، سازوکارهايي چون کميسيون هاي ماده صد و امثال آن کارايي ندارد و موجب شده است در تهران بدون رعايت طرح تفصيلي و مقررات شهرسازي و معماري ساخت و ساز انجام گيرد.

به گزارش ايرنا فرصت پنج ماهه شوراي اسلامي شهر تهران براي شهرداري به منظور فراهم سازي امکان دسترسي عمومي به اطلاعات شهرسازي اسفندماه امسال پايان مي يابد.

 

منبع: ايرنا

 


1397/8/7

سه شنبه 25 تير 1398
E-report
شناسه کاربری
کلمه عبور

براي ورود به سيستم ابتدا با کيک بر شکل روبرو ثبت اطلاعات کاربري فرماييد

لطفا قبل از تنظيم اولين گزارش بخش تذکرات بازبيني شود

 • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد

  • در صورت نياز به مشاوره در خصوص تنظيم لايحه دفاعيه شوراي انتظامي با شماره 09121694716 در ساعات اداري تماس حاصل فرماييد.

    

   •  تلگرام شماره 09121694716
   • ارتباط آنلاين با مدير سايت 

       


       بخش مهم زندگي ما
       سعادت ديگران بخشي مهم از خوشبختي ماست.
       رنان
       آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 5279 مرتبه نمایش این صفحه: 5748 مرتبه