پنجشنبه 28 شهريور 1398
   English     فارسی
اصلاح تعرفه خدمات مهندسي، بزرگترين مطالبه مهندسان

روساي نظام مهندسي استان‎ها درگفت‌وگو با«صما»:

شوراي مرکزي در پايين‌ترين نقطه اعتباري خود قرار دارد/ اصلاح تعرفه خدمات مهندسي، بزرگترين مطالبه مهندسان

صما- در شرايطي که تمامي بخش هاي اقتصادي کشور با مشکلات و چالش هاي متعددي دست و پنجه نرم مي کنند، جامعه مهندسان نيز تحت تاثير اين شرايط و همچنين رکود ساخت و ساز، در وضعيت معيشتي مناسبي به سر نمي برند. شوراي مرکزي در پايين‌ترين نقطه اعتباري خود قرار دارد/ اصلاح تعرفه خدمات مهندسي، بزرگترين مطالبه مهندساندر اين بين به عقيده مسئولان نظام مهندسي، ساماندهي اين مسئله اقدام بسيار دشواري است؛ يعني از يک سو توجه به کيفيت ساخت و سازها الزامي است و از سوي ديگر اين موضوع با دستمزدي که مهندسان دريافت مي کنند، در تناقض قرار دارد و ناخواسته موجب افت خدمات مهندسي و درنهايت کاهش کيفيت ساختمان ها مي شود.

اصلاح تعرفه خدمات مهندسي، بزرگترين مطالبه مهندسان

در همين راستا رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان گلستان با بيان اينکه مهمترين رويکرد اين سازمان در دوره هشتم، اصلاح تعرفه خدمات مهندسي است گفت: به روزرساني تعرفه خدمات مهندسي، بزرگترين مطالبه جامعه مهندسي استان گلستان و ساير استان هاي کشور است.

حسين ويزواري در گفت و گو با «صما» بيان کرد: در شرايط جنگ اقتصادي که در آن قرار داريم و همچنين با اين تلاطم بازار ارز و بالا رفتن قيمت ها در همه زمينه ها، انتظار جامعه مهندسي اين است که مانند بقيه صنوف و حرفه ها، نرخ خدمات مهندسي نيز به روز شود.

وي ادامه داد: در حال حاضر تعرفه خدمات مهندسي در اکثر استان ها بر اساس مصوبه شوراي مرکزي و محاسبه هزينه هاي ساخت و ساز در اسفند سال 95 است و حتي در بسياري از استان ها، کميته چهارنفره، تعرفه خدمات مهندسي را با قيمت هايي به مراتب پايين تر نسبت به مصوبه شوراي مرکزي، به آنها ابلاغ کرده است. به طور نمونه در استان گلستان تعرفه خدمات مهندسي بسيار زير قيمت است.

ويزواري با بيان اينکه اکنون با وجود اين مسائل و با گذشت حدود دو سال هنوز اين تعرفه ها اصلاح نشده است، عنوان کرد: عليرغم پيگيري اين امر از طريق شوراي مرکزي به در بسته خورده ايم و همچنين هنوز از سوي وزارتخانه نيز جواب مثبتي براي به روز کردن قيمت خدمات مهندسي نگرفته ايم.

اين مسئول با تاکيد بر اينکه اين مسائل به طور مستقيم با معيشت مهندسان ما سر و کار دارد، يادآور شد: بي توجهي به اين مهم، طبيعتا ناخواسته روي کيفيت خدمات مهندسي نيز تاثيرگذار خواهد بود. به همين دليل اصلاح تعرفه خدمات مهندسي اولويت اول جامعه مهندسي و کشور است.

وي در پاسخ به اينکه آيا در شرايط کنوني بازار مسکن کشش اين افزايش تعرفه خدمات مهندسي را دارد گفت: اين موضوع ربطي به کشش بازار مسکن ندارد، بلکه خواسته طبيعي جامعه مهندسان است که بعد از دوسال، تعرفه خدمات مهندسي در حرفه آنها به روز شود. همانطور که ديگر صنوف از نظر دستمزدها به روز شده اند، اما مهندسان هنوز با قيمت هاي سال 96 کار مي کنند.

ويزواري ادامه داد: متاسفانه هيچ مرجعي در اين زمينه اقدام لازم را انجام نداده و عليرغم انتظارات بسياري که از شوراي مرکزي در اين رابطه داشتيم، با گذشت 9 ماه از سال هنوز اقدام خاصي در اين بخش انجام نداده و از طرف وزارتخانه نيز پاسخ مثبتي دريافت نکرده ايم.

دود عملکرد ضعيف شورا به چشم جامعه مهندسي مي رود

رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان گلستان همچنين درباره وضعيت فعلي شوراي مرکزي نظام مهندسي گفت: شوراي مرکزي تاکنون در چنين جايگاهي قرار نداشته و اکنون، در پايين ترين نقطه اعتباري خود از بدو تاسيس تا به امروز قرار دارد.

وي با بيان اينکه نمي گوييم در بروز اين اتفاق چه کسي مقصر است، ادامه داد: اما به هر حال انتظار مي رفت که شوراي مرکزي با پيگيري هاي جدي، از هر راهي که به صلاح بود، به اهداف مورد نظر خود برسد؛ اما متاسفانه اين اهداف حاصل نشد و امروز دود آن به چشم جامعه مهندسي مي رود.

ويزواري با تاکيد بر اينکه مهندسان بزرگترين متضرران شرايط کنوني شوراي مرکزي هستند، اقدام وزير راه و شهرسازي در اين زمينه را بجا ارزيابي کرد و افزود: وقتي شوراي مرکزي نمي تواند يک جلسه تشکيل دهد و تعداد جلسات آن به حد نصاب نمي رسد، بايد فکر اساسي در اين خصوص انديشيده شود.

وي بيان کرد: ما نياز به شورايي داريم که از طريق تعامل با وزارت راه و شهرسازي، پيگير قانون و مقررات و تحقق حقوق مهندسان و مالکان باشد و از طريق يک تعامل مناسب، امور را جلو ببرد، چرا که قفل شدن امور اصلا صحيح نيست.

اجراي قانون؛ عدالت در ارجاع کار و اعتمادسازي

همچنين رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان چهار محال و بختياري گفت: ما در دوره هشتم در سازمان نظام مهندسي سه هدف مهم را پيگيري مي کنيم.

مهران کوهي کمالي در گفت و گو با «صما» تشريح کرد: به طور کلي اجراي قانون نظام مهندسي، عدالت در ارجاع کار و همچنين پر کردن شکاف بي اعتمادي بين مهندسان و سازمان نظام مهندسي، جزو اهدافي است که در اين دوره پيگيري مي کنيم.

ي در ادامه به مشکلات و مسائلي اشاره کرد که سازمان نظام مهندسي با آنها رو به رو است و گفت: رکود مسکن و بيکاري در بين مهندسان از جمله چالش هاي عمده ما است. با اين حال برنامه ريزي براي رفع رکود مسکن فعلا در اختيار ما نيست و در آن بخش هايي که برعهده ماست، سياست هاي تشويقي را پيش بيني مي کنيم.

کوهي ادامه داد: همچنين مذاکره با بخش هاي ديگري را که نياز به استفاده از تخصص مهندسان دارند، در دستور کار قرار داده ايم و درآمدزايي در اين بخش را دنبال مي کنيم.

اين مسئول درعين حال با انتقاد از وضعيت کنوني شوراي مرکزي به دليل تعليق وضعيت رييس اين شورا خاطرنشان کرد: اين گونه مسائل جايگاه سازمان نظام مهندسي را پايين مي آورد.

 


1397/9/29