پنجشنبه 28 شهريور 1398
   English     فارسی
آيين‌نامه کنترل ساختمان در گيرودار رفتارهاي ستيزه‌جويانه

عضو شوراي مرکزي نظام مهندسي در گفت و گو با «صما»:

روش‌هاي وزارت‌راه پاسخگوي اشکالات نظام مهندسي نبوده است/ آيين‌نامه کنترل ساختمان در گيرودار رفتارهاي ستيزه‌جويانه

عضو شوراي مرکزي سازمان نظام مهندسي کشور گفت: با اين رفتارهاي واکنشي و بگيروببندها بين وزارت راه و سازمان نظام مهندسي، سازمان به جايي نخواهد رسيد و نتيجه آن را هم ملاحظه مي‌کنيم. روش‌هاي وزارت‌راه پاسخگوي اشکالات نظام مهندسي نبوده است/ آيين‌نامه کنترل ساختمان در گيرودار رفتارهاي ستيزه‌جويانهتورج ناييج‌پور در گفت و گو با «صما» با اشاره به تبعات اين اختلافات افزود: با گذشت تقريبا 5 سال هنوز قانون نظام مهندسي اصلاح نشده و آيين‌نامه کنترل ساختمان هم به نتيجه نرسيده است. در صورتي که اگر تعامل وجود داشت، شايد اين اقدام انجام مي‌شد.

وي تعامل بين وزارت راه و سازمان نظام مهندسي را يکي از اساسي‌ترين اهداف مياني براي رسيدن به هدف‌هاي والاتر برشمرد و تاکيد کرد: اين تعامل يک امر دوطرفه است. به اين معنا که اين اراده بايد در دو طرف يعني هم در وزارت راه و شهرسازي و هم در شوراي مرکزي و به تبع آن هيئت مديره استان‌ها وجود داشته باشد. چون هيئت مديره‌ها به طور مستقيم با وزارت راه ارتباط ندارند و شوراي مرکزي است که بايد به اين تعامل برسد و بايد يک خط‌مشي کنش‌گرانه راه بيفتد.

ارتباط طبيعي دقيقي بين دونهاد وجود ندارد

ناييج‌پور با انتقاد از اينکه ارتباط طبيعي دقيقي بين وزارتخانه با سازمان نظام مهندسي وجود ندارد و رفتارها واکنشي است، گفت: متاسفانه ارتباطي که طي آن اصلاحات از درون سازمان اتفاق بيفتد و ذي‌نفعان در اين اصلاحات دخيل باشند، چندان شکل نگرفته است. ارتباط از بالا به پايين است و به نحوي نقش حاکميتي بازي مي‌کنند و هويت مستقلي براي سازمان و حتي براي مجامع عمومي سازمان‌ها قائل نيستند.

وي ادامه داد: وزارتخانه تعامل مناسب را با سازمان ندارد و بيشتر مي‌خواهد از بالا مسائل را حل کند و آنطور که خودش فکر مي‌کند، اشکالات را برطرف کند.عليرغم اينکه اشکالات جدي در سيستم‌هاي نظام مهندسي و سيستم ساخت‌وساز و کنترل ساختمان وجود دارد، ولي روش‌هاي وزارتخانه تاکنون پاسخگو نبوده است.

اين مسئول تاکيد کرد: بنابراين براي اصلاح امور الزامي است که هم وزارت راه و هم شوراي مرکزي که با يک اختلاف فاز يک و نيم ساله محصول نظامات مهندسي استان‌ها خواهد بود، روش‌ها را تغيير دهند.

وي درخصوص راهکار بهبود ارتباط و تعامل بين دو نهاد گفت: ما درخواست کرده‌ايم که تيمي از نظام مهندسي و وزارت راه و شهرسازي راه‌اندازي شود که اين تيم با هم به يک تعامل مثبت برسند. قطعا بايد يک کميته اي براي تفاهم و گفتگو تشکيل شود که متاسفانه هنوز شکلي نگرفته است و ضعف در دو طرف وجود دارد.

نظامات مهندسي نقشي در اداره سازمان ندارند

ناييج‌پور همچنين يکي از اهداف کانديداهاي انتخاباتي دوره هشتم هيئت مديره را شفافيت و تعامل با وزارت راه و شهرسازي دانست و افزود: اما مسئله‌ اين است که نظامات مهندسي هيچ نقشي در اداره نظام مهندسي ندارند و همه بخشنامه‌ها، از نظام ارجاع کار گرفته تا مبحث دوم فعلي و تغيير آن، از سوي وزارت راه و شهرسازي صادر شده است.

عضو شوراي مرکزي تشريح کرد: برنامه خاصي از سوي سازمان نظام مهندسي وجود ندارد که هيئت مديره‌ها بتوانند در اين زمينه خلاقيتي به خرج بدهند. قبلا خلاقيتي در بين هيئت مديره‌ها بود و سايه وزارت راه و شهرسازي تا اين حد روي نظام مهندسي سنگيني نمي‌کرد و به واسطه اين خلاقيت، کارهاي بسيار مثبتي در حوزه‌هاي مختلف سازمان‌هاي نظام مهندسي انجام مي‌شد.

وزارت راه از نظام مهندسي چه مي‌خواهد؟

وي با اشاره به نقش سازمان نظام مهندسي در بعد قانوني گفت: قانون چهار بعد براي مجموعه نظام مهندسي تعيين کرده است. يک بعد وظيفه ملي اين نهاد است که در اين راستا در بخش آموزش فني کارگران ماهر، به روز رساني دانش مهندسان، ساماندهي اين بخش‌ها و مصالح استاندارد و بسياري از موضوعات ديگر اقدامات بسيار مثبت و حتي بهتر از دولت توسط نظام مهندسي انجام شده است.

ناييج پور با بيان اينکه سازمان‌ها در بعد نظارتي هم کنترل نقشه و کنترل پروژه را انجام مي‌دهند، تاکيد کرد: همچنين در بعد صنفي موفق عمل کرده‌اند و براي رفاه مهندسان اقداماتي صورت ‌گرفته است. اما از وقتي که سازمان نظام مهندسي در يک خلا و بلاتکليفي افتاد، اين بلاتکليفي نگذاشت که اين سازمان‌ها به خلاقيت دست پيدا کنند و اقدامات درست را پيش ببرند. حتي مجامع عمومي سازمان نظام مهندسي که بالاترين رکن سازمان است، کنار گذاشته شد.

وي افزود: حال بايد ديد که وزارت راه و شهرسازي از نظام مهندسي چه مي‌خواهد. آيا يک نهاد صحيح و قدرتمند مي‌خواهد و يا اصلا علاقه‌اي به وجود چنين نهادي در بدنه دولت وجود ندارد.

آيين‌نامه کنترل ساختمان در گيرودار رفتارهاي ستيزه‌جويانه

اين مسئول در عين حال با اشاره به وجود اشکالات زياد در نظامات مهندسي گفت: سازمان‌هاي نظام مهندسي اصلا نبايد کاري خارج از ارائه خدمات مهندسي انجام دهند و کلياتي که در آيين‌نامه کنترل ساختمان بحث شده بود، کليات درستي بود و بايد حتما به آن نتايج مي‌رسيديم.

وي ادامه داد: چون روي آيين‌نامه کنترل ساختمان هم کار زيادي انجام شده بود. ولي متاسفانه در گيرودار رفتارهاي ستيزه‌جويانه افتاد و نتوانستيم آن منويات را به نتيجه برسانيم. بايد وظايفي که هيئت مديره‌ها در قانون دارند، شفاف‌سازي شود تا بتوان کاري از پيش برد، اما خيلي از موضوعات شفاف و روشن نيست.

فضاي سرد انتخابات هشتم

ناييج پور همچنين در بخش ديگري از سخنان خود در پاسخ به اينکه در انتخابات هشتم، مهندسان بيشتر به اشخاص يا ائتلاف‌ها و يا برنامه‌هاي کانديداها راي مي دهند گفت: ترکيبي از اين دو مورد توجه مهندسان است. البته در سازمان نظام مهندسي تهران قضيه متفاوت با ساير استان‌ها است. چون در استان ها، همه اعضا رفتار کاري و سازماني کانديداها را ديده‌اند ومي‌دانند که به چه افرادي و با چه رفتار و منشي مي‌خواهند راي دهند.

عضو شوراي مرکزي در پايان درخصوص نقش فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي در انتخابات هشتم، گفت: البته انتخابات هشتم با توجه به مسائل کشور سرد خواهد بود و شايد در فضاي مجازي بتوانند فضاي اين انتخابات را داغ کنند، اما آفت‌هاي خود را دارد و ممکن است اطلاعات نادرست ردوبدل شود و يا صورت‌حساب‌هاي شخصي صورت بگيرد.

وي خاطر نشان کرد: فضاي مجازي اگر رسالت خود را درست بشناسد، مي‌تواند کمک خوبي بکند، چون بسيار گسترده عمل ‌مي‌کند و تقريبا همه مهندسان به اين فضا دسترسي دارند.

انتهاي پيام/

 

 


1397/7/10