سه شنبه 25 تير 1398
   English     فارسی
۱۳ راه مقابله با بي حوصلگي بعدازظهر در محل کار

آيا تا به حال به اين نکته توجه کرده ايد که در ساعاتي از روز در محل کار، رخوت و بي حوصلگي بر شما حاکم شده و توان انجام کارها را به صورت مناسب و پويا نداريد ؟ آيا اين احساس رخوت بيشتر در ساعات بعد از ظهر براي شما اتفاق مي افتد ؟

خستگي و کسالت در ساعات بعد از ظهر، يک پديده رايج در بين افراد است که اگر بتوان بنحوي بر اين احساس غلبه کرد، مي توان به شکلي پوياتر و با بازدهي بيشتر در ساعات بعد از ظهر در محيط کار حضور داشت. در ادامه به ۱۳ روش موثر براي غلبه بر اين پديده اشاره مي کنيم.

۱ به مدت ده دقيقه محل کار خود را ترک کرده و در فضاي آزاد زير نور آفتاب بنشينيد.

مي توانيد نهار خود را در فضاي آزاد ميل کنيد و کمي پياده روي نمائيد. با اين کار علاوه بر اينکه ويتامين D مورد نياز بدن خود را از نور آفتاب جذب مي کنيد (که باعث جلوگيري از بروز پوکي استخوان و بسياري از سرطان ها مي شود)، مقدار ملاتونين توليد شده در بدن در طول روز را که به هورمون خواب مشهور است، کاهش مي دهيد که باعث رفع خواب آلودگي و رخوت مي شود.

۲ در وعده نهار خود از پروتئين هاي انرژي زا به جاي کربوهيدرات هاي انرژي بر، استفاده کنيد.

تا مي توانيد از مصرف نان و مواد نشاسته اي که سرشار از کربوهيدرات ها هستند، اجتناب کنيد. يک سالاد به همراه تخم مرغ آب پز که مقداري پنير نيز به آن اضافه شده است، مي تواند يک وعده غذايي مناسب و انرژي زا باشد.

۳ چاي بنوشيد.

چاي و نوشيدني هاي کافئين دار مي تواند خستگي و رخوت را برطرف نمايد و شما را شاداب سازد. بنابراين توصيه مي کنيم بسته هاي چاي با طعم هاي مختلف و يک فنجان زيباي مخصوص در محل کار به همراه خود داشته باشيد و نوشيدن چاي را جزء برنامه هاي روتين عصرانه خود قرار دهيد و از آن لذت ببريد. البته چنانچه مي خواهيد خواب شبانه خوبي داشته باشيد، مصرف چاي غليظ و قهوه را در ساعات نزديک به غروب کاهش دهيد.

۴ ميز کار خود را تميز کنيد و ايميل هايتان را مرتب نمائيد.

از آنجا که تميز کردن ميز کار و فعاليت هاي مشابه آن، نياز به تمرکز زياد و يا فکر کردن ندارند، مي تواند در زماني که شما احساس رخوت و بي حوصلگي مي کنيد شما را سرگرم کند و مرتب شدن ميز کارتان، مي تواند برايتان انرژي زا و فرح بخش باشد.

۵ از يک دوست صميمي يا اعضاي خانواده خود ياد کنيد.

پنج دقيقه تماس تلفني با يک دوست صميمي، همسر، پدر، مادر و يا هريک از اعضاي خانواده، مي تواند انرژي دوباره براي انجام کارها را به شما بدهد.

۶ يک قطره عرق يا روغن نعناع کف دست خود بريزيد!

بوي نعناع يکي از رايحه هاي انرژي زاست. يک قطره عرق يا روغن نعناع را کف دست خود ريخته و دستان خود را به هم بماليد و بعد با دست صورت خود را مالش دهيد.

۷ حرکات کششي انجام دهيد.

دستان خود را در هم قفل کرده و بدن خود را به سمت جلو، بالا و عقب کشيده و نفس عميق بکشيد. اين حرکات را تا دو دقيقه تکرار کنيد.

۸ تکه اي شکلات ميل نمائيد.

شکلات علاوه بر اينکه حاوي مقادير زيادي کافئين است که تاثير مستقيم بر رفع خستگي و شادابي فرد دارد، داراي ارزش غذايي بالايي نيز مي باشد. شکلات جزء خانواده آجيل ها محسوب مي شود که مقادير بالايي چربي سالم، آنتي اکسيدان، فيبر و منيزيوم براي بدن فراهم مي کند.مصرف شکلات براي بيماران قلبي نيز توصيه مي شود.

۹ آدامس بجويد.

جويدن آدامس طعم دار مانند آدامس نعنايي تند مي تواند به شادابي شما کمک کند. همچنين جويدن آدامس غدد بزاقي دهان را تحريک کرده و بزاق بيشتري توليد مي شود که منجر به تميز شدن دهان و از بين رفتن باکتري ها مي گردد. توصيه مي شود تا حد امکان از آدامس بدون شکر استفاده شود.

۱۰ فعاليت هاي گروهي انجام دهيد.

ما انسان ها موجودات اجتماعي هستيم و تعامل با ديگران باعث شادابي و سرزندگي ما مي شود. بنابراين يک فعاليت اجتماعي هيجان انگيز که با ديگر همکاران در طول روز انجام مي شود، مي تواند انرژي زا و مفيد باشد.

۱۱ به مدت ده دقيقه ورزش هاي ايزومتريک انجام دهيد.

منظور از ورزش هاي ايزومتريک، حرکاتي است که در آن ماهيچه هاي بدن را منقبض و سفت کرده و نگه مي داريم. به عنوان مثال بازوي خود را به سمت بيرون کشيده، بالا ببريد و به مدت ۵ تا ۱۰ ثانيه نگه داريد. اين حرکات را مي توانيد با عضلات کتف، سينه، شکم، شانه ها و کمر انجام دهيد.

۱۲ يک گياه رزماري در محل کار خود نگه داريد.

مطالعات نشان داده که رايحه رزماري انرژي زا است و باعث شادابي مي شود. علاوه بر اين نگهداري يک موجود زنده و در حال رشد در محيط، باعث ارتقاء روحيه و شادابي مي شود. يک برگ کوچک از اين گياه را با دست فشار دهيد تا رايحه آن در محيط پخش شود.

۱۳ يک اسنک عصرانه ميل کنيد که گردش خون را در بدنتان بهتر کند.

يک اسنک که ترکيبي از پروتئين، فيبر و کربوهيدرات مي باشد مي تواند قند خون شما را بالا برده و به مدت طولاني بالا نگه دارد. از خوردن موادي که سرشار از گليسرين هستند اجتناب کنيد زيرا براي مدت کوتاه قند خون را بالا مي برند و بعد از آن به شدت افت مي کند.

اميدواريم با بکارگيري موارد بالا بعد از ظهرهايي شاداب و پر انرژي را در محل کار تجربه کنيد.

 

 


سالم زي ( www.salemzi.com )

 


1391/5/11