سه شنبه 25 تير 1398
   English     فارسی
۵ ترفند براي موفقيت در هر شرايط اقتصادي

بحران‌هاي اقتصادي فرصت‌هاي بزرگ‌تري را در دل خود دارند؛ اما اين فرصت‌ها فقط براي آنهايي است که قوي‌تر و آماده‌تر باشند و پشتکار بيشتري به خرج دهند. خيلي از افراد در شرايط بحراني تمام حواسشان را روي فراز و فرودهاي اقتصاد داخلي يا جهاني متمرکز مي‌کنند. خيلي‌ها منتظر مي‌مانند تا معجزه‌اي در اقتصاد رخ دهد و دير يا زود هم مي‌فهمند كه هرگز رخ نمي‌دهد.
به گزارش افکارنيوز، اکنون در شرايطي هستيم که اصطلاحا به آن مي‌گويند «هرچي گير آوردي بخور»، در چنين شرايطي افرادي برنده مي‌شوند که ابداعاتشان را به کار مي‌گيرند و منتظر کسب اجازه براي موفقيت نمي‌مانند.

پنج ترفندي که براي موفقيت در هر شرايط اقتصادي به آنها رسيده‌ام عبارتند از:

۱. وابسته نبودن به ديگران
موفقيت دائما از شما فاصله مي‌گيرد مگر اينکه درک کنيد که هيچ‌کس دليل مشکلات شما نيست و هيچ‌کس قادر نيست تضميني براي رسيدن به اهدافتان به شما بدهد. سرنوشت شما فقط به خود شما بستگي دارد و نه هيچ‌کس ديگر. هنگام شروع زندگي حرفه‌اي، راهي را انتخاب کردم تا يک تفاوت واقعي ايجاد کنم. بعد از آن تصميم گرفتم که اعانه‌هاي دولتي را دريافت نکنم و فارغ از اينکه چه کاري انجام مي‌دهم، شغلي داشته باشم. به عنوان يک فارغ‌التحصيل رشته حسابداري، کار دفتري در يک شرکت نفتي در خليج مکزيک، شغل ايده‌آلي براي من نبود حتي کمتر از يک شغل به حساب مي‌آمد؛ اما چون مي‌خواستم شغلي داشته باشم که به وسيله آن ضمن مثمرثمر بودن، زندگي‌ام را اداره کنم، آن را پذيرفتم. در واقع باور به لزوم عدم وابستگي، اعتماد به نفسي را به وجود آورده بود که اولين نتيجه‌اش اطمينان از پيشرفت‌هاي حرفه‌اي بود.

۲. تصور کنيد که وضعيت اقتصادي بهتر نخواهد شد
هميشه تصور کنيد در حال آماده باش براي شرايط جنگي هستيد و براي تضمين امنيت شغلي‌تان تلاش کنيد. بايد آنقدر خودتان را براي استخدام‌کنندگان‌تان ارزشمند کنيد که حتي فکر پايان دادن به همکاري با شما هم به ذهنشان نرسد. اقتصاد جديد خواهان افکار خلاق و کار آفريني است که فراتر از شرح شغل‌هاي نوشته شده بروند. بهترين کاري که از يک کارمند انتظار مي‌رود اين است که بتواند درآمد بيشتري را به سمت شرکت هدايت کند يا هزينه‌هاي آن را کاهش دهد.

ممکن است تصميم بگيريد شغل دوم داشته باشيد يا يک کار جانبي را در منزلتان انجام دهيد. درباره شغل و مسائل مالي با تمام اعضاي خانواده جلسه داشته باشيد و اجازه دهيد آنها بدانند که بايد در حرکت رو به جلو با شما همراه باشند و ممکن است لازم باشد فداکاري کنند.

۳. فعال‌تر شدن
وقتي اولين شرکتم را راه‌اندازي کردم، از مقاومت کردن در برابر تلاطم بازار و ديگر عواملي که به تدريج احساس تمايل به تسليم شدن را تقويت مي‌کنند، تجربه زيادي کسب کردم. با بهره‌گيري از همين تجربه فعاليتم را توسعه دادم و به جاي قانع شدن به سه يا چهار سفارش روزانه، فروش خود را به ۳۰ تا ۴۰ سفارش روزانه افزايش دادم. بعد از آن هم درباره همه کارهاي خودم هدف‌هايي براي گسترده‌تر کردن فعاليت‌ها تعيين مي‌کردم که به تلاش ده برابر احتياج داشت و براي رسيدن به آنها، به خودم بسيار سخت مي‌گرفتم.
منظور مرا اشتباه برداشت نکنيد. نمي‌گويم که شما قبلا سخت کار نمي‌کرديد؛ اما بايد روش‌هاي مناسبي را پيدا کنيد که قادر باشيد کار بيشتري انجام دهيد. براي مثال مي‌توانيد گردش کاري‌تان را به شيوه بهينه‌تر برنامه‌ريزي کنيد، از اپليکيشن‌هاي مفيد تلفن هوشمندتان بهره ببريد يا صرف زمان در جلسات را محدود کنيد.

۴. روشن بين باشيد
براي کساني که مثبت انديش باشند، آينده درخشان است. هميشه خوش‌بين‌ترين شخص بازي باشيد. همين نکته بارزترين وجه تمايز شما از ديگران خواهد شد. ما اکنون در جهاني زندگي مي‌کنيم که دور تا دور آن با هزاران شوک اقتصادي، دوره‌هاي اقتصادي نابود کننده و فجايع طبيعي محصور شده که در تمام تاريخ بي‌سابقه بوده است. افراد زيادي را ديده‌ايم که براي اينکه بتوانند برفشارها و استرس‌هاي کاري غلبه کنند به فساد اخلاقي رو آورده‌اند. در شرايط کنوني افرادي که بتوانند تفکر مثبت‌شان را حفظ کنند و به توانستن باور داشته باشند، جزو استثنائات تلقي مي‌شوند. اما اگر ياد بگيريد که روي کارتان متمرکز بشويد و بدون توجه به شرايط، لبخند بزنيد، مي‌توانيد يکي از همين افراد استثنايي باشيد.

۵. در همه جا حاضر بودن
اکنون زماني است که بايد در همه جا حضور داشته باشيد تا بيشتر در معرض مشاهده و صحبت ديگران باشيد. گمنامي بزرگ‌ترين چالش در کسب‌وکار است. اگر مشتريان بالقوه شما را نشناسند يا مشتريان کنوني به اندازه کافي به شما فکر نکنند، نمي‌توانيد انتظار موفقيت داشته باشيد.

مرجع : دنياي اقتصاد


1391/12/15