سه شنبه 25 تير 1398
   English     فارسی
خانه پدري فروغ فرخزاد شاعر معاصر ثبت ملي شد

ثبت ملي خانه فروغ فرخزاد/عکس

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران با بيان اينکه خانه پدري فروغ فرخزاد شاعر معاصر ثبت ملي شد گفت: اين خانه در شوراي ثبت سازمان ميراث فرهنگي با اکثريت آرا به تصويب رسيد.

دلاور بزرگ نيا روز سه شنبه در حوزه ميراث فرهنگي با معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به خبرنگار ايرنا اظهارداشت: لوح ثبتي اين خانه در روزهاي آينده از طريق مديرکل ثبت آثار و حفظ و احياي ميراث معنوي و فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي به استان تهران ابلاغ خواهد شد.

مديرکل ميراث فرهنگي استان تهران همچنين گفت: در 6 ماه نخست امسال با پيگيري هاي ما در مراجع قانوني هيچ بناي ثبتي پايتخت از فهرست ملي خارج نشده است.

فروغ فرخزاد زاده 8 دي 1313 در تهران، 24 بهمن 1345 در سانحه رانندگي درگذشت و از وي پنج دفتر شعر منتشر شده است.

مردادماه امسال خبر تخريب خانه پدري فروغ فرخزاد رسانه اي شد که ميراث فرهنگي استان تهران پس از آن اعلام کرد با تشکيل اضطراري پرونده براي ثبت ملي اين خانه و ارسال آن به سازمان ميراث فرهنگي کشور زمينه جلوگيري از تخريب آن توسط مالک را فراهم آورده است.

خانه پدري فروغ فرخزاد در محله اميريه، کوچه خادم آزاد واقع شده است. اميريه محله اي قديمي در جنوب شهر تهران است که از ابتداي خيابان ولي‌عصر(عج) حد فاصل ميدان راه‌آهن تا خيابان امام خميني را در بر مي گيرد.

مديرکل ميراث فرهنگي استان تهران پيشتر گفته بود که خانه پدري فروغ فرخزاد متعلق به اواخر دوره قاجار است و ساختمان ارزش تاريخي چنداني ندارد اما به علت آنکه محل سکونت شاعر معاصر بوده تلاش براي ثبت اضطراري آن در دستور کار قرار گرفت.

بزرگ نيا اظهاراميدواري کرد که با همکاري شهرداري تهران اين ملک از مالکان خريداري شود.ايرنا

 


1397/7/4